Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37721 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

papanfot έγραψε: dmtr
έχω κι εγώ αγοράσει 2 τόνους μπριγκέτα αυστριακή από τον giogud, και επιδή πριν την παραγγελία προβληματίστηκα αρκετά για να διαλέξω, μπορείς εάν τις έχεις δοκιμάσει να μας πείς εάν βρληκες διαφορές ανάμεσα στα δύο είδη
Ευχαριστώ


Στο αρχικό άναμα έβαλα τις αυστριακές που πήγαν πάρα πολύ καλά. Αύριο βράδυ θα δοκιμάσω τις άλλες και θα σου πω. Πάντως οι άλλες είναι 960 κιλά η παλέτα, ενώ οι αυστριακές χίλια. Αυτό μειώνει κατά ένα 10ρικο τη διαφορά τιμής τους.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37724 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
@dmtr Πες μας και πόσο χρόνο κρατάει η φλόγα.

Σίγουρα συμφέρει για όσους δεν έχουν προμηθευτεί ξύλα καλής ποιότητας και ειδικά για εμάς εδώ στην Αθήνα που αγοράζουμε ξύλα μέχρι 220 € τον τόνο, αν έχουν και 30 % υγρασία και άλλα 10 % που κλέβουν οι ζυγαριές τους, τελικά ίσως και να μας συμφέρει η καύση μπρικέτας.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37728 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Mε 12 κιλά μπριγκέτες και περίπου 10 κιλά ξύλα, το άναψα στη μία το μεσημέρι και μέχρι τα μεσάνυχτα που πήγα για ύπνο είχε φλόγα. Την άλλη μέρα το πρωί ακόμα έβγαζε μια ζεστή θαλπωρή. Βέβαια ο καιρός είναι καλός ακόμα!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37734 από ELECTRICALCHIEF
Αν ενα τζακι-σομπα θέλει χ ποσοτητα ξυλων ανα τροφοδοσια, λογικα με τις μπρικετες αυτή η ποσοτητα μπορει-πρέπει να ειναι μειωμενη λογω διαφορετικης πυκνοτητας θερμαντικης ενεργεια?
Ή, αν βαζουμε ξυλα Χ ποσοτητας και διαρκουν πχ Ψ χρόνο αποδιδοντας ενεργεια, η ίδια ποσοτητα σε μπρικετες λογω διαφορετικης θερμαντικης ενεργειας ανα μοναδα, θα έχουν χρόνο απόδοσης θερμοτητας >Ψ ?
Δηλαδη απλα αν βαλω δυο μπρικετες αντι για δύο ξύλα αντιστοιχου μεγεθους θα εχω διαφορερικο χρόνο που θα εχω φωτια στο τζακι?

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37739 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Το θέμα είναι ότι στην Αττική η μπρικέτα έχει 50 % ακριβότερα από το ξύλο.

Τώρα αν υπολογίσουμε υγρασία ξύλου και κλέψιμο στο ζύγι μπορεί να έρχεται στο ίδιο.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37816 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Για την Θεσ/νικη ειναι τελειως ασυμφορη η καυση μπριγκετας γιατι η τιμη της ξεπερναει κατα 100%(και βαλε) αυτη του ξυλου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ