Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78622 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Καμία σχέση το ξύλο με το πέλλετ όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78631 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

valsam έγραψε: Xρηστο ολοι συμφωνουμε οτι σε σχεση με το πετρελαιο συμφερει το πελλετ ακομη και με την εξωφρενικη τιμη 350-400 ευρω ο τονος το πελλετ (μετα πανω απο αυτη την τιμη συζητιετε να μην συμφερει ακομη και σε συγκριση με το πετρελαιο αν δικαιουτε καποιος επιδοτουμενο πετρελαιο!) και στην δικη σου περιπτωση που καις-εκαιγες φθηνο πελλετ το κερδος ειναι μεγαλο αδιαμφισβητητα,το θεμα ομως ειναι τι γινετε σε συγκριση με το φυσικο αεριο και το ξυλο λεω εγω,το θεμα θα επρεπε να γινει Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο vs Ξυλο οπου τα νουμερα μου λενε εμενα οτι με τιμη 300 ευρω ο τονος το πελλετ ειναι χαμενο απο χερι στο vs με το ξυλο και σε σχεση με το αεριο ειναι μια η αλλη,ποια η γνωμη σου σε αυτο?

Η τιμή του φυσικού αερίου για τον Ιανουάριο 2013 διαμορφώνεται σε 0,825€/m3 (0,075€/ kWh) για την κατηγορία κατανάλωσης Τ2 – Αυτόνομη / Ανεξάρτητη Θέρμανση και 0,846€/m3 (0,077€/kWh) για την κατηγορία κατανάλωσης Τ3 – Επαγγελματική χρήση/ Κεντρική θέρμανση. Στις ανωτέρω τιμές συμπεριλαμβάνεται ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης και ο ΦΠΑ.

Με βάση τα επίσημα στοιχεία του Υπουργείου Ανάπτυξης για την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης για την 1η εβδομάδα του Ιανουαρίου, η εξοικονόμηση που προσφέρει το φυσικό αέριο συγκριτικά με το πετρέλαιο θέρμανσης υπερβαίνει το 34% (για Τ2 και Τ3) καθώς η μέση τιμή του πετρελαίου θέρμανσης για την 1η εβδομάδα του Ιανουαρίου 2013 είναι 1,283€/lt*.


Δηλαδή αντί για 1 τόνο πετρέλαιο που θα στοιχίσει 1283€, με αέριο κάνουμε 34% οικονομία, δηλαδή 955€.
Είναι κοινά παραδεκτό και αποδεδειγμένο, ότι αντί για 1 τόνο πετρέλαιο χρειαζόμαστε 2-2,2 τόνους πέλλετ. 2,2 τόνοι πέλλετ πας κοστίζουν από 525€ το καλοκαίρι εώς και 660€ τον χειμώνα.
Αν θέλεις τώρα διέψευσε την "ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Α.Ε."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78634 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
το μονο κοινα παραδεκτο και αποδεδειγμενο ειναι οτι η μονωση σωνει την κατασταση
και η διαθεση του κοσμου για οικονομια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": na

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78646 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Καλημερα.Πολυκατοικια 10 διαμερισματων στη Θεσ/νικη. Περιοδος 2010-2011 ειχαμε καταναλωση γυρω στους 16-17 τονους πετρελαιο. Περιοδος 2011-2012 η καταναλωση λογο υψηλου κοστους επεσε στους 12 τονους και δουλευαν τα κλιματιστικα και οι μπλουζοκουβερτες :P !!! Φετος απο τους 10, οι εξι εβαλαν αεριο 2 πελλετ, ενας πανελ και ενα ακατοικητο. Ακομη δεν εχουν ερθει οι λογαριασμοι του αεριου, ωστε να εχω μια γενικοτερη αποψη του κοστους. Το κοστος τοποθετησης για αεριο ή για πελλετ για την δικη μου περιπτωση ηταν το ιδιο. Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια οτι εχω πραγματικα ζεσταθει μεχρι την 27/1 με 80 τσουβαλακια πελλετ κοστους 340 ευρω!!! (αγορασα και αργα). Τα υπολοιπα τον Μαρτιο!!! τοσο για την δικη μου συνολικη καταναλωση οσο και για τις καταναλωσεις των γειτονων μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimlyk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78648 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

daco έγραψε: Καλημερα.Πολυκατοικια 10 διαμερισματων στη Θεσ/νικη. Περιοδος 2010-2011 ειχαμε καταναλωση γυρω στους 16-17 τονους πετρελαιο. Περιοδος 2011-2012 η καταναλωση λογο υψηλου κοστους επεσε στους 12 τονους και δουλευαν τα κλιματιστικα και οι μπλουζοκουβερτες :P !!! Φετος απο τους 10, οι εξι εβαλαν αεριο 2 πελλετ, ενας πανελ και ενα ακατοικητο. Ακομη δεν εχουν ερθει οι λογαριασμοι του αεριου, ωστε να εχω μια γενικοτερη αποψη του κοστους. Το κοστος τοποθετησης για αεριο ή για πελλετ για την δικη μου περιπτωση ηταν το ιδιο. Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια οτι εχω πραγματικα ζεσταθει μεχρι την 27/1 με 80 τσουβαλακια πελλετ κοστους 340 ευρω!!! (αγορασα και αργα). Τα υπολοιπα τον Μαρτιο!!! τοσο για την δικη μου συνολικη καταναλωση οσο και για τις καταναλωσεις των γειτονων μου.


2 ερωτήσεις. Αν τα 80 σακιά αφορούν όλη την σεζόν και αν μιλάμε για σόμπα νερού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78661 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

giogud έγραψε:

daco έγραψε: Καλημερα.Πολυκατοικια 10 διαμερισματων στη Θεσ/νικη. Περιοδος 2010-2011 ειχαμε καταναλωση γυρω στους 16-17 τονους πετρελαιο. Περιοδος 2011-2012 η καταναλωση λογο υψηλου κοστους επεσε στους 12 τονους και δουλευαν τα κλιματιστικα και οι μπλουζοκουβερτες :P !!! Φετος απο τους 10, οι εξι εβαλαν αεριο 2 πελλετ, ενας πανελ και ενα ακατοικητο. Ακομη δεν εχουν ερθει οι λογαριασμοι του αεριου, ωστε να εχω μια γενικοτερη αποψη του κοστους. Το κοστος τοποθετησης για αεριο ή για πελλετ για την δικη μου περιπτωση ηταν το ιδιο. Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια οτι εχω πραγματικα ζεσταθει μεχρι την 27/1 με 80 τσουβαλακια πελλετ κοστους 340 ευρω!!! (αγορασα και αργα). Τα υπολοιπα τον Μαρτιο!!! τοσο για την δικη μου συνολικη καταναλωση οσο και για τις καταναλωσεις των γειτονων μου.


2 ερωτήσεις. Αν τα 80 σακιά αφορούν όλη την σεζόν και αν μιλάμε για σόμπα νερού.


Απο αρχες Νοεμβριου εως και σημερα και μιλαμε για σομπα νερου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ