Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78506 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

valsam έγραψε: Eρχεσε στα λογια μου φιλε DOOM_NX με 305 ευρω τον τονο το πελλετ με αυτες τις καταναλωσεις που αναφερεις ειναι ασυμφορο σε σχεση με το αεριο ,χαμαλικη,ταλαιπορια σε σχεση με το φ.α και στην τελικη το κερδος χρησιμοποιοντας πελλετ αντι φυσικου αεριου ειναι κοντα στα 200 ευρω την σαιζον αρα καποιος που εβαλε μια σομπα με 2000 ευρω θα χρειαστει 10 χρονια να κανει αποσβεση και αυτος που εβαλε λεβητα των 4 χιλιαδων ευρω 20 χρονια αυτος των 6 χιλιαδων αστα να πανε (30 χρονια),αναλογισου και την περιπτωση της αγορας πελλετ με 320-350 που παιζει σε πολλες περιοχες(οπου υπαρχει δυκτιο φ.α αλλα δεν προτιμηθηκε και προτιμηθηκε πελλετ),σε αυτην την περιπτωση λες ειμαι βιτσιοζος και μου αρεσει η ταλαιπορια γιαυτο πληρωνω και κατι παραπανω καιγοντας πελλετ απο το να χρισημοποιουσα φ.α!


Δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένας εδώ μέσα που να είχε λεβητοκαυστήρα φ.α δικό του από πέρσι και να σκέφτεται να αλλάξει καύσιμο θέρμανσης .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78508 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Είναι και η υπόλοιπη Ελλάδα που δεν έχει φυσικό αέριο...Όλοι αυτοί τι επιλογές έχουν;Το πετρέλαιο μάλλον το ξεχνάνε λόγω κόστους



φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78512 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

eliasger έγραψε:

valsam έγραψε: Eρχεσε στα λογια μου φιλε DOOM_NX με 305 ευρω τον τονο το πελλετ με αυτες τις καταναλωσεις που αναφερεις ειναι ασυμφορο σε σχεση με το αεριο ,χαμαλικη,ταλαιπορια σε σχεση με το φ.α και στην τελικη το κερδος χρησιμοποιοντας πελλετ αντι φυσικου αεριου ειναι κοντα στα 200 ευρω την σαιζον αρα καποιος που εβαλε μια σομπα με 2000 ευρω θα χρειαστει 10 χρονια να κανει αποσβεση και αυτος που εβαλε λεβητα των 4 χιλιαδων ευρω 20 χρονια αυτος των 6 χιλιαδων αστα να πανε (30 χρονια),αναλογισου και την περιπτωση της αγορας πελλετ με 320-350 που παιζει σε πολλες περιοχες(οπου υπαρχει δυκτιο φ.α αλλα δεν προτιμηθηκε και προτιμηθηκε πελλετ),σε αυτην την περιπτωση λες ειμαι βιτσιοζος και μου αρεσει η ταλαιπορια γιαυτο πληρωνω και κατι παραπανω καιγοντας πελλετ απο το να χρισημοποιουσα φ.α!


Δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένας εδώ μέσα που να είχε λεβητοκαυστήρα φ.α δικό του από πέρσι και να σκέφτεται να αλλάξει καύσιμο θέρμανσης .

Πρεπει να την εχουν πατησει αρκετοι,ξερω εναν στην Καλαμαρια που εχει αεριο και εβαλε και υδραυλικη σομπα πελλετ γιατι εφαγε παπα απο εμπορα το καλοκαιρι οτι υπαρχει συμφωνια το αεριο θα πηγαινε 20% φθηνοτερο απο το πετρελαιο οτι τιμη και ναχει το πετρελαιο (μην μου πει κανεις οτι δεν το ακουσε αυτο!), π.χ αν το πετρελαιο πηγαινε 1,50 δηλ. το αεριο θα πηγαινε 1,20 ενω με το πελλετ με αναλογια 2 προς ενα οπως του ειπε και τιμη 320 ο τονος θα του εβγαινε 64 λεπτα αντι για 1,50 για το πετρελαιο και 1,20 για αεριο!
Απεναντι απο μενα στις 2 πολυκατοικιες ενω περναει το φυσικο αεριο απο μπροστα εχουν βαλει 2 γειτονες πελλετ,ο ενας σομπα-λεβητα 3700 ευρω και ο αλλος λεβητα στο μπαλκονι κοντα στις 5000,με βλεπουν που εχω ξυλολεβητα τους ξερω χρονια και συζηταμε,μια μερα συνανταω την γυναικα του γειτονα εξω και πιανουμε συζητηση και μου λεει βλεπω εβαλες ξυλολεβητα και με ρωταει τι λεει συμφερει και της απαντω "οχι μονο συμφερει καρασυμφερει " και μου λεει "ασε εμεις την πατησαμε δωσαμε ενα καρο λεφτα 3700 ευρω κουβαλαμε σακι σακι τα πελλετ εχουμε γεμισει τα μπαλκονια εχουμε την καπνα και την σταχτη και ο διπλανος που εβαλε αεριο τον προηγουμενο μηνα εδωσε και 20 ευρω λιγοτερα για να ζεσταθει",τι να της πω της γυναικας,το μονο που σκεφτηκα για να της απαληνω τον πονο ηταν "Μαιρη περιμενε να δεις του χρονου που θα παει το Φυσικο αεριο!"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78514 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
και το φυσικο αεριο εχει κοστος εγκαταστασης κι εχει και μερικα μειονεκτηματα
το βασικοτερο ειναι οτι ειναι μονοπωλιακο ειδος με εντονες αυξητικες τασεις τιμων τα τελευταια χρονια συν την ευκολη επιβολη φορων συν του οτι πλεον εχουμε αρχισει να μιλαμε για μερικη θερμανση
δυστυχως για μια σημαντικη μεριδα ατομων .
οι οποιες συγκρισεις πλεον εχουν πολυ θεωρητικη και σχετικη σημασια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78525 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Καλές οι κουβέντες, αλλά καλά και τα νούμερα.

Σπίτι 70 τ.μ. στο κέντρο της Θεσσαλονίκης (πεθερικά) κατανάλωση Δεκεμβρίου Φ.Α. με θερμοστάτη στο 21 κατανάλωση περίπου 220 ευρώ (λείπουν και πολλές ώρες από το σπίτι, αφού είναι στο δικό μου)
Κατανάλωση δική μου Δεκεμβρίου, Τρίλοφος 180 τ.μ. με θερμοστάτες από 20-22, περίπου 300 ευρώ!

Ήδη τα πεθερικά μου χτυπούν το κεφάλι τους που έβαλαν φυσικό αέριο πέρισυ και όχι πέλλετ.
Εγώ αναζητώ ακόμα κάποιον ακόμα που να είναι δυσαρεστημένος από την οικονομία στο πέλλετ ακόμα και ως προς το φυσικό αέριο.
Επίσης, ακόμα αναζητώ κάποιον που να είναι ευχαριστημένος με την οικονομία του φυσικού αερίου. Όλοι μα όλοι το βρίζουν και αυτό!!!

Καλές οι κουβέντες και τα κουτσομπολιά, αλλά καλά και τα νούμερα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78527 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

dimlyk έγραψε: και το φυσικο αεριο εχει κοστος εγκαταστασης κι εχει και μερικα μειονεκτηματα
το βασικοτερο ειναι οτι ειναι μονοπωλιακο ειδος με εντονες αυξητικες τασεις τιμων τα τελευταια χρονια συν την ευκολη επιβολη φορων συν του οτι πλεον εχουμε αρχισει να μιλαμε για μερικη θερμανση
δυστυχως για μια σημαντικη μεριδα ατομων .
οι οποιες συγκρισεις πλεον εχουν πολυ θεωρητικη και σχετικη σημασια

συμφωνω γιατι κοστος εγκαταστασης εχουν και τα δυο περιπου το ιδιο.εγω για παραδειγμα με φερολι με 2200€ ισως να βγηκε και πιο φθηνα . στο πετρελαιο ηθελα 500-600 λιτρα το μηνα πελλετ ενα τονο αεριο; οποτε σε σχεση με το πετρελαιο εχω σχεδον 50% οικονομια με τιμη 1€.αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι τα ξυλα και τα προιοντα αυτων ηταν ειναι και θα ειναι φθηνοτερα.τωρα για τον κοπο ας οψετε η καταραμενη (κριση) αφου δεν μας βγαινουν τα κουκια θα παιδευτουμε λιγο παραπανω τι να κανουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ