Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78582 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

KERBEROS έγραψε: Έχω κι άλλο παράδειγμα με νούμερα, αλλά αυτή τη φορά με ξύλο.
Ούτε φήμες, ούτε υπολογισμοί αυθαίρετοι.

Μένω σε συγκρότημα. Οπότε μιλάμε για 4 ακριβώς ίδια σπίτια.
Γείτονας το καλοκαίρι εγκατέστησε λέβητα πυρόλυσης VIGAS, εγκατάσταση Χρήστος8 -άρα μιλάμε για τελειότητα-, ενώ ταυτόχρονα μετέτρεψε και ανοιχτό τζάκι με κασέτα σε ενεργειακό.
Παράμετροι σχεδόν ολόιδιες (jnet και Χρήστος8 το γνωρίζουν).

Μέχρι αρχές Ιανουαρίου καταναλώσεις:
4 τόνοι ξύλα (4Χ120) ο γείτονας
2 τόνοι πέλλετ (2Χ260) εγώ.

Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο, ούτε να αποδείξω ότι εγώ έχω κάνει ντε και καλά την καλύτερη επιλογή.
Όλα είναι θέμα συνθηκών και παραμέτρων...
Πάντως γενικότερα έχουν βγει τις δυο τελευταίες σεζόν ορισμένα αδιαμφισβήτητα συμπεράσματα, τα οποία καλό είναι να τα θεωρούμε πλέον κοινώς αποδεκτά:

1) Το πετρέλαιο χωρίς επιδότηση δεν αγγίζεται!
2) Το πετρέλαιο με επιδότηση είναι ανεκτό μόνο σε μικρές καταναλώσεις.
3) Το φυσικό αέριο είναι αρκετά φθηνότερο από το μη επιδοτούμενο πετρέλαιο και πολύ λίγο φθηνότερο από το επιδοτούμενο πετρέλαιο.
4) Το πέλλετ είναι πολύ φθηνότερο από το πετρέλαιο και αρκετά πιο φθηνό από το αέριο, με μειονέκτημα την ανάγκη καθαρισμού και φορτώματος.
5) Το ξύλο είναι το πιο φθηνό από όλα, αλλά σε σύγκριση με το πέλλετ η διαφορά δεν είναι μεγάλη, εκτός αν έχει κανείς πρόσβαση σε φτηνό ξύλο. Μειονέκτημά του ο περισσότερος κόπος μεταξύ όλων.

Ο καθένας κάνει τους υπολογισμούς του κι αποφασίζει. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλους. Ούτε η δική μας επιλογή στο διπλανό μας.

ΥΓ: Βασική παράμετρος για τα παραπάνω είναι ότι ισχύουν για την περιοχή της Θεσσαλονίκης...

Φιλε σορρυ αλλα η συγκριση σου μεταξυ του γειτονα σου με τον ξυλολεβητα ειναι εντελος πλασματικη και καθολου αντικειμενικη,λες επισης οτι το ξύλο είναι το πιο φθηνό από όλα, αλλά σε σύγκριση με το πέλλετ η διαφορά δεν είναι μεγάλη,λαθος φιλε τεραστια ειναι και θα σου εξηγησω το γιατι,εσυ αγορασες πελλετ με 260 ευρω τον τονο και ο γειτονας ξυλο με 120 και σε ρωταω εγω αν αγοραζες πελλετ με 320 και ο γειτονας ξυλο απο Βουλγαρια με 70 ευρω τον τονο τοτε η διαφορα ποση θα ηταν,θα ηταν εσυ 2Χ320=640ευρω ΚΑΙ ο γειτονας 4Χ70 280 ευρω,ετσι και το δικο μου σεναριο ειναι ναι μεν εφικτο αλλα ειναι των ακρων,αφου εβαλες φτηνηξ αγορα πελλετ για ΄σενα θα πρεπει να υπολογιζεις την διαφορα και το κερδος που σου αποφερει το πελλετ οχι σε συγκριση με τον γειτονα αλλα με τον Χ γειτονα που και αυτος θα αγοραζε φθηνο ξυλο με 70 ευρω τον τονο δηλ. εσυ 2Χ260=520 και ο Χ γειτονας 4Χ70=280,αρα 240 ευρω διαφορα,σχεδον τα μισα δηλαδη!
Π.χ πραγματικα εγω για το καλοκαιρι βρηκα αριστο πελλετ με 200 ευρω τον τονο απο εξω αρα για τους 5 τονους που χρειαζομαι θελω δηλ. 1000 ευρω,τζαμπα πραμα λες, ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ 5 τονους επι 4,7kw/kg =23.500kw αλλα να'σου που βρηκα και ξυλο με 70-75(τοσο μου υποσχεθηκε οτι θα μου το φερει τον Μαιο) με 40% υγρασια να σου το βαλω οταν θα τα καψω τον Δεκεμβριο θα εχουν χασει τουλαχιστον 20% υγρασια(το εκανα φετος και ξερω) αρα ΓΙΑ ΑΥΤΕς ΤΙς 23.500KW θα πρεπει να παρω 8 τονους ξυλα που με το που θα χασουν 20% υγρασια θα εχουν μεινει 6,4 τονοι και με θερμ. δυν. 3,8kw/kg(και λιγο εβαλα,4 ειναι κανονικα αλλα κανω σκοντο για να μην με χρεωσουν οτι κλεβω υπερ του ξυλου)=24.320kw αρα 8τονοι ξυλο με 75 ευρω τον τονο(την ακριβη τιμη εβαλα)=600 ευρω,900 με πελλετ και 600 με ξυλο αυτα υπολογισμενα οπως ειπα με πραγματικα φθηνη τιμη και για ξυλο και για πελλετ!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78583 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

KERBEROS έγραψε: Έχω κι άλλο παράδειγμα με νούμερα, αλλά αυτή τη φορά με ξύλο.
Ούτε φήμες, ούτε υπολογισμοί αυθαίρετοι.

Μένω σε συγκρότημα. Οπότε μιλάμε για 4 ακριβώς ίδια σπίτια.
Γείτονας το καλοκαίρι εγκατέστησε λέβητα πυρόλυσης VIGAS, εγκατάσταση Χρήστος8 -άρα μιλάμε για τελειότητα-, ενώ ταυτόχρονα μετέτρεψε και ανοιχτό τζάκι με κασέτα σε ενεργειακό.
Παράμετροι σχεδόν ολόιδιες (jnet και Χρήστος8 το γνωρίζουν).

Μέχρι αρχές Ιανουαρίου καταναλώσεις:
4 τόνοι ξύλα (4Χ120) ο γείτονας
2 τόνοι πέλλετ (2Χ260) εγώ.

Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο, ούτε να αποδείξω ότι εγώ έχω κάνει ντε και καλά την καλύτερη επιλογή.
Όλα είναι θέμα συνθηκών και παραμέτρων...
Πάντως γενικότερα έχουν βγει τις δυο τελευταίες σεζόν ορισμένα αδιαμφισβήτητα συμπεράσματα, τα οποία καλό είναι να τα θεωρούμε πλέον κοινώς αποδεκτά:

1) Το πετρέλαιο χωρίς επιδότηση δεν αγγίζεται!
2) Το πετρέλαιο με επιδότηση είναι ανεκτό μόνο σε μικρές καταναλώσεις.
3) Το φυσικό αέριο είναι αρκετά φθηνότερο από το μη επιδοτούμενο πετρέλαιο και πολύ λίγο φθηνότερο από το επιδοτούμενο πετρέλαιο.
4) Το πέλλετ είναι πολύ φθηνότερο από το πετρέλαιο και αρκετά πιο φθηνό από το αέριο, με μειονέκτημα την ανάγκη καθαρισμού και φορτώματος.
5) Το ξύλο είναι το πιο φθηνό από όλα, αλλά σε σύγκριση με το πέλλετ η διαφορά δεν είναι μεγάλη, εκτός αν έχει κανείς πρόσβαση σε φτηνό ξύλο. Μειονέκτημά του ο περισσότερος κόπος μεταξύ όλων.

Ο καθένας κάνει τους υπολογισμούς του κι αποφασίζει. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλους. Ούτε η δική μας επιλογή στο διπλανό μας.

ΥΓ: Βασική παράμετρος για τα παραπάνω είναι ότι ισχύουν για την περιοχή της Θεσσαλονίκης...



Στην Αθήνα με την τιμή το κλέψιμο και την υγρασία που έχουν τα ξύλα , δεν ξέρω εάν είναι και ακρυβότερη η θέρμανση με ξύλο .

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78588 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Κι αν η γιαγιά μου είχε καρούλια, θα ήταν αραμπάς!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78590 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

valsam έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Έχω κι άλλο παράδειγμα με νούμερα, αλλά αυτή τη φορά με ξύλο.
Ούτε φήμες, ούτε υπολογισμοί αυθαίρετοι.

Μένω σε συγκρότημα. Οπότε μιλάμε για 4 ακριβώς ίδια σπίτια.
Γείτονας το καλοκαίρι εγκατέστησε λέβητα πυρόλυσης VIGAS, εγκατάσταση Χρήστος8 -άρα μιλάμε για τελειότητα-, ενώ ταυτόχρονα μετέτρεψε και ανοιχτό τζάκι με κασέτα σε ενεργειακό.
Παράμετροι σχεδόν ολόιδιες (jnet και Χρήστος8 το γνωρίζουν).

Μέχρι αρχές Ιανουαρίου καταναλώσεις:
4 τόνοι ξύλα (4Χ120) ο γείτονας
2 τόνοι πέλλετ (2Χ260) εγώ.

Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο, ούτε να αποδείξω ότι εγώ έχω κάνει ντε και καλά την καλύτερη επιλογή.
Όλα είναι θέμα συνθηκών και παραμέτρων...
Πάντως γενικότερα έχουν βγει τις δυο τελευταίες σεζόν ορισμένα αδιαμφισβήτητα συμπεράσματα, τα οποία καλό είναι να τα θεωρούμε πλέον κοινώς αποδεκτά:

1) Το πετρέλαιο χωρίς επιδότηση δεν αγγίζεται!
2) Το πετρέλαιο με επιδότηση είναι ανεκτό μόνο σε μικρές καταναλώσεις.
3) Το φυσικό αέριο είναι αρκετά φθηνότερο από το μη επιδοτούμενο πετρέλαιο και πολύ λίγο φθηνότερο από το επιδοτούμενο πετρέλαιο.
4) Το πέλλετ είναι πολύ φθηνότερο από το πετρέλαιο και αρκετά πιο φθηνό από το αέριο, με μειονέκτημα την ανάγκη καθαρισμού και φορτώματος.
5) Το ξύλο είναι το πιο φθηνό από όλα, αλλά σε σύγκριση με το πέλλετ η διαφορά δεν είναι μεγάλη, εκτός αν έχει κανείς πρόσβαση σε φτηνό ξύλο. Μειονέκτημά του ο περισσότερος κόπος μεταξύ όλων.

Ο καθένας κάνει τους υπολογισμούς του κι αποφασίζει. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλους. Ούτε η δική μας επιλογή στο διπλανό μας.

ΥΓ: Βασική παράμετρος για τα παραπάνω είναι ότι ισχύουν για την περιοχή της Θεσσαλονίκης...

Φιλε σορρυ αλλα η συγκριση σου μεταξυ του γειτονα σου με τον ξυλολεβητα ειναι εντελος πλασματικη και καθολου αντικειμενικη,λες επισης οτι το ξύλο είναι το πιο φθηνό από όλα, αλλά σε σύγκριση με το πέλλετ η διαφορά δεν είναι μεγάλη,λαθος φιλε τεραστια ειναι και θα σου εξηγησω το γιατι,εσυ αγορασες πελλετ με 260 ευρω τον τονο και ο γειτονας ξυλο με 120 και σε ρωταω εγω αν αγοραζες πελλετ με 320 και ο γειτονας ξυλο απο Βουλγαρια με 70 ευρω τον τονο τοτε η διαφορα ποση θα ηταν,θα ηταν εσυ 2Χ320=640ευρω ΚΑΙ ο γειτονας 4Χ70 280 ευρω,ετσι και το δικο μου σεναριο ειναι ναι μεν εφικτο αλλα ειναι των ακρων,αφου εβαλες φτηνηξ αγορα πελλετ για ΄σενα θα πρεπει να υπολογιζεις την διαφορα και το κερδος που σου αποφερει το πελλετ οχι σε συγκριση με τον γειτονα αλλα με τον Χ γειτονα που και αυτος θα αγοραζε φθηνο ξυλο με 70 ευρω τον τονο δηλ. εσυ 2Χ260=520 και ο Χ γειτονας 4Χ70=280,αρα 240 ευρω διαφορα,σχεδον τα μισα δηλαδη!


Η αγορά και των δύο έγινε το καλοκαίρι (ίδια εποχή), άρα μιλάμε για κοινή παράμετρο.
Δε γίνονται υπολογισμοί με υπολογισμό ακραίων τιμών.
Ακριβής σύγκριση κατώτατης τιμής: μεταξύ ενός που έχει πρόσβαση σε ξύλο φθηνό (70 ευρώ) κι ενός που καίει πέλλετ που παράγει ο ίδιος. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει... (και οι δύο περιπτώσεις αφορούν περιορισμένο αριθμό καταναλωτών, οπότε δεν είναι ο μέσος όρος)

Όσο για το πέλλετ που αγόρασα δεν είναι καθόλου φθηνή επιλογή. Είναι GN, θα μπορούσα να επιλέξω και φθηνότερο το καλοκαίρι με 230-240.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78613 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Αν και ειναι κουραστικο για καποιους θα το ξαναπω αλλη μια φορα...

Τριτη χρονια που καιω πελλετ με αληθινα νουμερα και οχι θεωρητικες υποθεσεις.

Το σπιτι μου καιει 3 με 3,5 τονους πετρελαιο αναλογα το χειμωνα.

Προπερσι ηθελα 3 τονους πετρελαιο... με τιμη πετρελαιου στα 80 λεπτα μεσο ορο και πελλετ στα 220 που εγω αγορασα, εκανα οικονομια σχεδον 1000 ευρω καιγοντας λιγο πανω απο 6,5 τονους με διαφορους πειραματισμους.

Περυσι ηθελα 3,5 τονους πετρελαιο... με τιμη πετρελαιου στο 1 ευρω το λιτρο, 3,5 Χ 1 = 3500 ευρω, και πελλετ στα 250 που εγω αγορασα, εκανα οικονομια 1575 ευρω.

Εκαψα 6,5 τονους πελλετ + 3 τονους ξυλα στο τζακι μου...αρα 6,5 Χ 250 = 1625 + 300 ευρω ξυλα = 1925 ευρω.

Φετος παλι με 3 τονους πετρελαιο την εβγαζα...με τιμη πετρελαιου στο 1,30 ευρω το λιτρο, 3 Χ 1,30 = 3900 ευρω, και πελλετ στα 237 που εγω αγορασα, θα εχω οικονομια 2373 ευρω.

Αν δεν αλλαξει κατι δραματικα με τον καιρο, θα καψω 6,5 τονους πελλετ, δηλαδη 6,5 Χ 237 = 1527 ευρω.

Αθροιζοντας την οικονομια τριων χειμωνων εχουμε...1000 + 1575 + 2373 = 4948 ευρω.

Καταλαβαινεται ολοι οτι εχω κανει αποσβεση εδω και καιρο.

Σημειοτεον οτι δεν εχω τον καλυτερο λεβητα της αγορας (ferroli) και δεν ψαχνω πιστοποιημενα πελλετ.

Η μοναδικη βλαβη που ειχα ηταν μια καμμενη αντισταση (50 ευρω) και ενα σχαρακι για την μπουκα (48 ευρω).

Ζητουμενο για μενα ειναι να ζεστανω το σπιτι μου οικονομικα.

Εφοσον ο καυστηρας δουλευει απροβληματιστα με απιστοποιητα συνεχιζω ετσι.

Η πραξη προς το παρον με επιβεβαιωνει...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78619 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Xρηστο ολοι συμφωνουμε οτι σε σχεση με το πετρελαιο συμφερει το πελλετ ακομη και με την εξωφρενικη τιμη 350-400 ευρω ο τονος το πελλετ (μετα πανω απο αυτη την τιμη συζητιετε να μην συμφερει ακομη και σε συγκριση με το πετρελαιο αν δικαιουτε καποιος επιδοτουμενο πετρελαιο!) και στην δικη σου περιπτωση που καις-εκαιγες φθηνο πελλετ το κερδος ειναι μεγαλο αδιαμφισβητητα,το θεμα ομως ειναι τι γινετε σε συγκριση με το φυσικο αεριο και το ξυλο λεω εγω,το θεμα θα επρεπε να γινει Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο vs Ξυλο οπου τα νουμερα μου λενε εμενα οτι με τιμη 300 ευρω ο τονος το πελλετ ειναι χαμενο απο χερι στο vs με το ξυλο και σε σχεση με το αεριο ειναι μια η αλλη,ποια η γνωμη σου σε αυτο?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ