Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13456 από kv
Έχω κάνει ένα excel που συγκρίνει τις τιμές ανά KWh για το pellet, το φυσικό αέριο (τιμές από ΕΠΑ Θεσσαλονίκης) και πετρέλαιο. Οι κάθετες στήλες είναι η ποσότητα ενέργειας σε KWh που απαιτεί κάποιος για τη θέρμανση του σπιτιού του.

Το εκπληκτικό είναι ότι το "φτηνό" φυσικό αέριο έχει το ίδιο κόστος με το "ακριβό" πετρέλαιο.

Για την αναγωγή έχω θεωρήσει 5.2KWh/Kgr για το Pellet και 11.9KWh/lt για το πετρέλαιο.


Νομίζω με το excel θα έχει ο καθένας μια εικόνα πόσο θα του κοστίσει η θέρμανση για ένα

αλλάζοντας τα κελιά Α26 και Α38 θα έχει ο καθένας μια εικόνα του πόσο οικονομία κάνει με το pellet. Με πράσινο είναι οι τιμές που ισχύουν αυτή την εποχή για κάθε καύσιμο.

Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι το αέριο ενώ έχει χτυπήσει χαμηλό 10ετίας λόγω Λάτση καταλήγει να έχει ίδια τιμή με το πετρέλαιο.

Το κελί Α14 είναι ο ειδικός φόρος που μπαίνει στο φυσικό αέριο και το κελί C14 το πάγιο που πληρώνει κανείς.

www.energ.gr/var/Pellet_vs_Gas_Diesel.xlsx
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13530 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

kv έγραψε: Έχω κάνει ένα excel που συγκρίνει τις τιμές ανά KWh για το pellet, το φυσικό αέριο (τιμές από ΕΠΑ Θεσσαλονίκης) και πετρέλαιο. Οι κάθετες στήλες είναι η ποσότητα ενέργειας σε KWh που απαιτεί κάποιος για τη θέρμανση του σπιτιού του.

Το εκπληκτικό είναι ότι το "φτηνό" φυσικό αέριο έχει το ίδιο κόστος με το "ακριβό" πετρέλαιο. Για την αναγωγή έχω θεωρήσει 5.2KWh/Kgr για το Pellet και 11.9KWh/lt για το πετρέλαιο.


Τώρα είδα ότι δεν μπορούν να γίνουν attached excel αρχεία


αυτά λέω και εγώ τόσα χρόνια και νομίζουν ότι τα λέω για να πουλήσω... (όχι πως δέν...αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο ρε παιδιά...) :lol: :silly:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13559 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Ευχαριστούμε για την προσπαθεια. Εβαλα τον συνδεσμο με το excel αρχείο καθώς και τις επεξηγήσεις που στείλατε. Προθέτω και μια εικόνα από το αρχείο για αν θέλει να δεί κάποιος τι είναι πρίν το κατεβάσει

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78496 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Χμμμμ... Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο

Έτος: 2013
Τόπος: Καρδίτσα
Ανάγκες Θέρμανσης: 4230 kWh/μήνα
Δικαίωμα επιδόματος πετρελαίου θέρμανσης: Ναι


ΚαύσιμοΚΘΔΤιμή Ενέργειας
(€/kWh)
ΒΑ ΛέβηταΜηνιαίο κόστοςΕξοικονόμηση
από πετρ.
Εξοικονόμηση
από ΦΑ
Pellet4,7 kWh/kg0,0648990%304,98 €36%11%
Φυσικό Αέριο10,1 kWh/Nm30,08604
+7,88 €/μήνα
109%341,78 €28%0%
Πετρέλαιο10,0 kWh/l0,1010090%474,70 €0%-39%



Έτος: 2013
Τόπος: Καρδίτσα
Ανάγκες Θέρμανσης: 4230 kWh/μήνα
Δικαίωμα επιδόματος πετρελαίου θέρμανσης: Όχι


ΚαύσιμοΚΘΔΤιμή Ενέργειας
(€/kWh)
ΒΑ ΛέβηταΜηνιαίο κόστοςΕξοικονόμηση
από πετρ.
Εξοικονόμηση
από ΦΑ
Pellet4,7 kWh/kg0,0648990%304,98 €50%11%
Φυσικό Αέριο10,1 kWh/Nm30,08604
+7,88 €/μήνα
109%341,78 €44%0%
Πετρέλαιο10,0 kWh/l0,1290090%606,30 €0%-77%
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78498 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Eρχεσε στα λογια μου φιλε DOOM_NX με 305 ευρω τον τονο το πελλετ με αυτες τις καταναλωσεις που αναφερεις ειναι ασυμφορο σε σχεση με το αεριο ,χαμαλικη,ταλαιπορια σε σχεση με το φ.α και στην τελικη το κερδος χρησιμοποιοντας πελλετ αντι φυσικου αεριου ειναι κοντα στα 200 ευρω την σαιζον αρα καποιος που εβαλε μια σομπα με 2000 ευρω θα χρειαστει 10 χρονια να κανει αποσβεση και αυτος που εβαλε λεβητα των 4 χιλιαδων ευρω 20 χρονια αυτος των 6 χιλιαδων αστα να πανε (30 χρονια),αναλογισου και την περιπτωση της αγορας πελλετ με 320-350 που παιζει σε πολλες περιοχες(οπου υπαρχει δυκτιο φ.α αλλα δεν προτιμηθηκε και προτιμηθηκε πελλετ),σε αυτην την περιπτωση λες ειμαι βιτσιοζος και μου αρεσει η ταλαιπορια γιαυτο πληρωνω και κατι παραπανω καιγοντας πελλετ απο το να χρισημοποιουσα φ.α!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78502 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Pellet vs Φυσικό Αέριο vs Πετρέλαιο
Μην ξεχναμε και περιπτωση οτι το φυσικο αεριο να μην περναει μπροστα απο τον δρομο μας ,και το λεω γιατι ποσα χρονια παρακαλαω να περασει απο το σπιτι μου , σταματαει 300 μετρα απο εμενα και μετα στιβει και παει ποιο περα , οποτε εχουμε πετρελαιο vs pellet .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ