Εμπειρικές ρυθμίσεις καύσης...

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11398 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
ας καταθέσουν εδώ οι φίλοι επαγγελματίες τις εμπειρικές γνώσεις τους, ω΄στε στους πειραματισμούς για την καλύτερη δυνατή καύση, να γνωρίζουν οι φίλοι με πρακτικό τρόπο το ποθούμενο..και ενδείξεις που θα τους οδηγήσουν στην επιβεβαίωση..
Last edit: 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": navarxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32433 από Grav1ton
Απαντήθηκε από Grav1ton στο θέμα Απ: Εμπειρικές ρυθμίσεις καύσης...
Καλημέρα,

Εγώ δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από τζάκια, πέρυσι έβαλα ενεργειακό τζάκι και το δούλευα ως εξής.

Έστηνα τα ξύλα και έβαζα φωτιά έχοντας τον κύριο και δευτερεύοντα αέρα ανοιχτό στο φουλ, μόλις τα ξύλα άρχιζαν να καίγονται καλά και η φωτιά είχε μεγαλώσει έκλεινα τον δευτερεύοντα αέρα(δηλαδή κύριος αέρας στο φουλ και δευτερεύων κλειστός).

Το αποτέλεσμα ήταν κατακόρυφη αύξηση της θερμοκρασίας της εστίας που ήταν και το ποθούμενο αλλά από την άλλη έπρεπε να καθαρίζω πολύ συχνότερα το τζάμι γιατί έπιανε αρκετό καπνό.

Φέτος θέλω να ψαχτώ περισσότερο μήπως και βρω κάποιο εξίσου αποδοτικό συνδυασμό που όμως δεν θα μου βρομίζει τόσο το τζάμι της εστίας.

Ψάχνοντας το ίντερνετ βρήκα έναν εναλλακτικό τρόπο ανάματος του τζακιού που θα δοκιμάσω σίγουρα φέτος.

Λέγεται φωτιά από πάνω προς τα κάτω (top down fire ή TDF).
Η λογική είναι ότι στήνεις τα ξύλα βάζοντας στα χαμηλά τα πιο χοντρά και πάνω πάνω όσο ανεβαίνεις τα πιο ψιλά.

Λένε πως η φωτιά ανάβει πολύ πιο εύκολα και με πολύ λιγότερο καπνό, επίσης μεγάλο πλεονέκτημα αυτής της μεθόδου είναι ότι η καύση κρατάει αρκετά περισσότερο χωρίς να χρειάζεται καθόλου επέμβαση για να φτιάξεις τα ξύλα όσο καίγονται (Λένε μέχρι και 4 ώρες σε απλό τζάκι).

Σας παραθέτω και μερικά links και sites από βίντεο και οδηγίες που δείχνουν αυτή την μέθοδο και περιμένω γνώμες.

www.woodheat.org/top-down-steps.html






Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grav1ton.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1, Μπάμπης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40549 από Μπάμπης
Δοκίμασα και εγώ το τρόπο που περιγράφει ο φίλος ( top down fire ή TDF ) αλλά επειδή δεν είχα ακριβός τα ξύλα που προτείνει η μέθοδος αυτή την εφάρμοσα με δικό μου τρόπο ανάλογα τα ξύλα που είχα.
Από κάτω προς τα πάνω: 3 μεγάλα κούτσουρα Φ8, 4 μικρότερα Φ4, τρις όροφοι παλέτα Φ2 και τέλος εφημερίδα.
Να τονίσω ότι τα ξύλα τα είχα στην πιλοτή τέσερα περίπου χρόνια και ήταν κατάξερα, άρπαξαν αμέσως φωτιά ( η φώτο τραβήχτηκε στα πρώτα δέκα λεπτά με τον αέρα του συρταριού τέρμα ανοικτό.
Είχα φλόγα περίπου μία ώρα και πέντε λεπτά, τον αέρα του συρταριού τέρμα ανοικτό στα πρώτα είκοσι, η εστία είναι selenic 700.





Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Μπάμπης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ