Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19145 από Pri
Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet δημιουργήθηκε από Pri
Γεια σας παιδιά, χαιρετώ το φόρουμ, μιας και είναι το πρώτο μου θέμα εδώ.

Λοιπόν, αγορά σόμπας νερού pellet.

Κατ' αρχήν δηλώνω ζαλισμένος, διότι προσπάθησα να διαβάσω (και κυρίως να καταλάβω τι διαβάζω) σε ότι σχετικό με το θέμα μου έχουν γράψει οι προηγούμενοι κι όπως καταλαβαίνετε, την έκαψα την φλάντζα...

Κι αφού απελπίστηκα, είπα να γράψω να μου φύγει η ζοχάδα και για ν' αρχίσω από κάπου.

Σπίτι 140 τ.μ. με τζάκι (απλό) και καλοριφέρ (καυστήρα πετρελαίου). Οικοδομή του '70 μεν, αλλά σε καλή κατάσταση (1ος όροφος σε τριώροφη-κουφώματα αλουμινίου-διπλά τζάμια). Ο χώρος δεν είναι ενιαίος αλλά υπάρχουν κάμποσα δωμάτια. Περιοχή Τρίπολη, που μπορεί να μην είναι Β.Ελλάδα, αλλά έχει το κρύο της. (φέτος έκανε περίπου 1 μήνα συνεχόμενα κάτω από -1 και μιλάμε -1 στις 3 το μεσημέρι!)

Ν' αλλάξω καυστήρα στην πολυκατοικία (που νομίζω ότι θα ήταν το καλύτερο) δεν νομίζω ότι γίνεται γιατί θα πρέπει να πείσω και τους υπόλοιπους-πράγμα αδύνατον. Οπότε σόμπα νερού ή τζάκι νερού για να χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα εγκατάσταση των σωμάτων του καλοριφέρ. Γράφω σόμπα (pellet) νερού, διότι αν έχω καταλάβει καλά (και διορθώστε με αν κατάλαβα λάθος) αφ' ενός αποδίδουν καλύτερα από τα αντίστοιχα (ενεργειακά) τζάκια νερού, αφ' ετέρου στοιχίζουν λιγότερο και στην αγορά και στην χρήση.

Χρειάζομαι ζέστη στα σώματα του καλοριφέρ και ζεστό νερό. Και φυσικά ότι άλλο υπάρχει ευπρόσδεκτο.

Χώρος στεγνός και κλειστός για αποθήκευση καυσίμων υπάρχει.

Και πάμε στις ερωτήσεις: (η εξής μία και θα ρωτήσω κι άλλα αν βγάλω άκρη μ' αυτό)

Πρέπει να βρω τι ποσό ενέργειας χρειάζομαι σωστά; Αυτό μπορώ να το βρω κάπως μόνος μου; Φαντάζομαι είναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων. Ποιών όμως; Κι αν δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου, ποιος το κάνει αυτό;

Για να μπορέσω να υπολογίσω τι μεγέθους σόμπα χρειάζομαι.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19153 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην μεγάλη παρέα του φόρουμ energ.gr

Εγώ θα σου πρότεινα την εγκατάσταση ενός λέβητα με καυστήρα πέλλετ στο μπαλκόνι. Υπάρχουν και συσκευές compact με ενσωματωμένο δοχείο αποθήκευσης πέλλετ.

Την στιγμή που έχεις την θαλπωρή της φλόγας στο τζάκι σου, ποιος ο λόγος να τοποθετήσεις ακόμα μια συσκευή με φλόγα [σόμπα νερού]

Την απαραίτητη καμινάδα και στις δύο περιπτώσεις θα την έχεις......οπότε είναι το ίδιο πράγμα.

Η λύση αυτή είναι η πιο οικονομική που υπάρχει.

Για να βρεις το πόσο της ενέργειας που χρειάζεσαι, η δουλειά αυτή είναι ενός μηχανολόγου που ασχολείται με τα συστήματα θέρμανσης, η αλλιώς ενός καλού και ψαγμένου θερμουδραυλικού που έχει κάποια σχετική εμπειρία στην νέα για όλους μας εναλλακτική θέρμανση με πέλλετ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19155 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet
Λες ε;

Δεν μου πολυαρέσει σαν πρώτη σκέψη λέβητας στο μπαλκόνι, αλλά πάμε για την οικονομία σωστά;

Η λύση της μετατροπής του τζακιού σε τζάκι με νερό; Λέει;

Και μάλλον θα φωνάξω κάποιον μηχανικό να δει το σπίτι. Περίπου πόσο πάει το "μαλλί" σε μια τέτοια μελέτη;

Υ.Γ.
Ευχαριστώ για την τόσο σύντομη απάντηση!

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19158 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet
Σωστά......για την οικονομία μιλάμε πάντα.

Οσο για το τζάκι, νομίζω ότι θα μπεις σε μεγάλες περιπέτειες, κατασκευαστικές εννοώ. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα......ιδίως σε διαμέρισμα που κατοικείται.

Αυτού του είδους τα τζάκια χρειάζονται απαραίτητα και ανοιχτό δοχείο διαστολής στην ταράτσα, με κατεβασιά σωληνώσεων κτλ κτλ.

Δεν γνωρίζω ακριβώς πόσο στοιχίζει μια επίσκεψη ενός μηχανολόγου....... όμως τώρα με τα σημερινά δεδομένα δεν νομίζω να σου στοιχίσει παραπάνω από 150€ Αλλά όσο και να στοιχίσει, μια εμπεριστατωμένη μελέτη μηχανολόγου, καλό θα ήταν να την έχουμε όλοι στα χέρια μας. Αυτό βέβαια εάν μπορούμε να την πληρώσουμε. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19166 από chountis
Απαντήθηκε από chountis στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet
φιλε και πατριωτη Pri θα υπολογισεις περιπου 1kw ανα 14 κυβικα μετρα περιπου.
σωστα ειπε ο φιλος ποιο πανω οτι θελεις ανοιχτο δοχειο διαστολης αλλα μπορεις να το κανεις και κλειστου κυκλωματος τοποθετοντας ενα κανονικο δοχειο στο μπαλκονι.
στα λεω αυτα επειδη εχεις το τζακι να κατασκευασεις το ιδιο.
περνεις μια φορμα ακριβως την εστια του τζακιου πεταγεσαι μεχρι το μπραχαμι και μετα υπαρχει τροπος να το κανεις ενεργειακο
και με αποδωση πολυβολο και οπως ειπε ενας αλλο φιλος να εχεις και την θαλπωρη του τζακιου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19205 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet
Λοιπόν φωνάζω άμεσα μηχανικό να μου κάνει μια μελέτη στο θέμα του τι ενέργειας καυστήρα-σόμπα-τζάκι χρειάζομαι, γιατί μπήκαμε και στον Αύγουστο (καλό μήνα κιόλας-στο παραπέντε πριν πάει 2 Αυγούστου) και δεν μας παίρνει νομίζω να το καθυστερήσουμε κι άλλο...

Αφού ξεκαθαρίσω αυτό επανέρχομαι δριμύτερος!

Υ.Γ

mastoras έγραψε: Εγώ θα σου πρότεινα την εγκατάσταση ενός λέβητα με καυστήρα πέλλετ στο μπαλκόνι. Υπάρχουν και συσκευές compact με ενσωματωμένο δοχείο αποθήκευσης πέλλετ.

Η λύση αυτή είναι η πιο οικονομική που υπάρχει.

Ποιο οικονομική η λύση compact λέβητα από την σόμπα νερού; :dry:

Έχουμε κάνα ενδεικτικό link; (αν αυτό επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ-δεν τους ξέρω ακόμα καλά)

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ