Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15312 από aithio
Πάλι μου μπερδεύεις τα σώματα φίλε Πάνο....

Να στο πω απλά...
Αν υποθέσουμε ότι η ισχύς των σωμάτων σου είναι πράγματι 18000kcal/h (που δεν θα είναι… αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)
και έχεις έτοιμα στο δοχείο 1000 λίτρα νερό 80 βαθμών και ανάψεις την θέρμανση χωρίς να ζεστένεις ταυτόχρονα το νερό του δοχείου ενώ έχεις και τον θερμοστάτη του χώρου στο τέρμα για να μην κόψει, τότε…..

Την πρώτη μία ώρα θα κάνεις μία βόλτα όλο το νερό του δοχείου και θα πάρεις θερμική ενέργεια 18000Kcal.
Το νερό των 80 βαθμών του δοχείου μετά την μία ώρα θα είναι περίπου 62 βαθμούς.

Προκύπτει δηλαδή ένα DT (διαφορά θερμοκρασία)18 βαθμών Κελσίου.
80-62=18 18*1000 λίτρα =18000kcal. Τώρα αυτό είναι σχετικό με πολλά αλλά πράγματα αλλά στο περίπου αυτό θα συμβεί.

Αν συνεχίσεις και για δεύτερη ώρα να ζητάς την εναπομείναντα θερμική ενέργεια που έχει φυλαγμένη μέσα του το νερό των 62 βαθμών πλέον τότε θα συμβεί αυτό...
Η διαφορά θερμοκρασίας των σωμάτων θα μικρύνει λόγο ότι όσο μικραίνει η θερμοκρασία προσαγωγής τόσο μικραίνει και η μετάδοση θερμότητα των σωμάτων.
Περίπου από τους 18 βαθμούς DT της πρώτη φοράς θα πέσει στους 10 βαθμούς μπορεί και παρακάτω.
Άρα..
Αν ξανακάνεις μία βόλτα όλο το νερό σε μία ώρα τα σώματα των 18000 θερμίδων θα σου αποδώσουν
1000λίτρα επί 10 =10.000kcal

Το νερό στο δοχείο θα είναι τώρα περίπου 50 βαθμούς Κελσίου....

Φυσικά μέσα σε όλη αυτή την διαδικασία αν προσθέσεις και τις απώλειες του δοχείου αλλά και κάποια θερμοκρασία που αφήνουν οι σωλήνες είτε στο χώρο είτε δομικά στοιχεία τότε η θερμοκρασία θα είναι μικρότερη.... Είναι οι γνωστές απώλειες που λέμε και πολλές φορές δεν είναι και λίγες αυτές.
Ανάλογα με τις μονώσεις

Τον κύκλο μπορεί να τον επαναλάβει για αρκετές φορές ακόμα αλλά όπως βλέπει όσο πιο πολύ κρυώνει το νερό τόσο πιο λίγες θερμίδες αποδίδουν τα σώματα.
Τώρα πλέον όλα έχουν σχέση με το κρύο που κάνει έξω και τι θερμοκρασία νερού έχεις εσύ φυλαγμένο στο δοχείο σου.
Αν κάνει πολύ κρύο και παρατεταμένο τότε όσο εσύ ζητάς θέρμανση τόσο και θα πρέπει το δοχείο να φορτώνετε παράλληλα για να μπορεί να σε καλύψει.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15327 από dr.panosv
ωραια, αρα εχουμε πτωση 18 εως 20 βαθμων αρχικα και

egglezos... 3,33 ωρες αποθηκη

aithio ....2 ωρες με μειωμενη αποδοση στην δευτερη


απο την απαντηση ομως του χρηστου:

"μετα την τοποθετηση του δοχειου μου οι χρονοι ON OFF του θερμοστατη μου επεσαν στα 11 με 12 λεπτα.
δηλαδη αν δεν εγινα κατανοητος απο την ωρα που ανοιγει ο θερμοστατης χωρου μεχρι την ωρα που κλεινει μεσολαβουν 12 λεπτα.αυτο εχει ως αποτελεσμα λογω του μικρου χρονου χρησης των νερων του δοχειου απο τον κυκλοφορητη που στελνει στα σωματα να ριχνεις λιγο την θερμοκρασια του (απο 68 πεφτει στους 60)"

ο οποιος μιλαει για 500 λιτρα και θερμιδες περιπου 22000,διαβαζω μονο για 8 βαθμους!ελπιζα οτι με το 1000αρι θα εχω μικροτερη πτωση και οχι μεγαλυτερη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15331 από dr.panosv
το νερο εχει ειδικη θερμοτητα 4200j/kg ανα C ,
οποτε τα 1000 λιτρα ανα C εχουν 4200kj
δηλαδη περιπου 1000 θερμιδες ανα βαθμο C,για 18000 θερμιδες θα χασω 18 βαθμους... οπως λεει ο φιλος aithio...σωστα?
δηλ....κολοκυθια ...τηγανιτα...
μονο δυο ωρες με καλυπτει...

αναρωτιεμαι ομως μηπως ειναι κατι λαθος στους υπολογισμους,βαση της απαντησης του χρηστου(8 βαθμους στα 500 λιτρα),μηπως υπολογιζουμε κυκλοφορια των νερων για 1 ωρα ενω στην πραξη ειναι μονο 15 λεπτα?
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dr.panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15335 από Asteris
Δυό ώρες να κυκλοφορούν τα νερά και τα σώματα να εκπέμπουν θερμότητα. Όχι δυό ώρες γενικώς. Αν πχ για να διατηρηθεί η θερμοκρασία του χώρου χρειάζεται να γυρίζουν τα νερά μισή ώρα και μετά μισή ώρα να σταματάνε, θα έχεις θέρμανση για 4 ώρες. Αυτό έχει να κάνει με την μόνωση του σπιτιού, ανάλογα με τις απώλειες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15353 από χρηστος8

dr.panosv έγραψε: το νερο εχει ειδικη θερμοτητα 4200j/kg ανα C ,
οποτε τα 1000 λιτρα ανα C εχουν 4200kj
δηλαδη περιπου 1000 θερμιδες ανα βαθμο C,για 18000 θερμιδες θα χασω 18 βαθμους... οπως λεει ο φιλος aithio...σωστα?
δηλ....κολοκυθια ...τηγανιτα...
μονο δυο ωρες με καλυπτει...

αναρωτιεμαι ομως μηπως ειναι κατι λαθος στους υπολογισμους,βαση της απαντησης του χρηστου(8 βαθμους στα 500 λιτρα),μηπως υπολογιζουμε κυκλοφορια των νερων για 1 ωρα ενω στην πραξη ειναι μονο 15 λεπτα?




Πανο μαλλον σε μπερδεψαν τα νουμερα παρα σε βοηθησαν μου φαινεται.
Το οτι σε 12 λεπτα ο θερμοστατης μου κλεινει με πτωση θερμοκρασιας δοχειου απο 68 σε 60 εχει να κανει με την διαστασιολογηση των σωματων μου...ειναι αρκετα μεγαλυτερα σε θερμιδες για αυτο δουλευω max θερμοκρασια 68 και οχι 80 η 75 αν θελεις.
Γενικα η αποδοση ενος δοχειου ειναι καλυτερη οταν τα σωματα στο σπιτι ειναι ελαφρως μεγαλυτερα απο οτι λεει η μελετη. Αν ειναι οριακα με την μελετη ειναι λογικο να αυξανονται οι χρονοι που ο κυκλοφορητης τραβαει νερα απο το δοχειο μια και προσπαθει να καλυψει τις απωλειες του σπιτιου με περισσοτερη δυσκολια.
Δεν υπαρχει κανονας για ποσο χρονο εχω ζεστα νερα με 1000αρι δοχειο...γενικα το δοχειο δεν μπαινει για να μας δινει θερμανση ενω ΔΕΝ συνεχιζουμε να το ζεσταινουμε.
Αν εχει αξια για σενα, το δοχειο οταν εχεις λεβητα πελλετ δεν υπαρχει λογος να ειναι μεγαλυτερο απο 500 λιτρα...το ζεσταινεις στην θερμοκρασια που πρεπει και οταν το σπιτι ζητησει θερμανση σε χρονο ντε τε την εχει, αυτο σε συναρτηση με το μεγεθος των σωματων οπως ειπαμε...αυτα ισχυουν αν το σπιτι ειναι 100 με 150 μετρα περιπου, και με την προυποθεση να μην εχει το σπιτι θερμοκρασια 15 και εσυ ζητησεις 23...τοτε για αμεση θερμανση ουτε 2000 δεν σου φτανουν.
Αν εχεις ξυλολεβητα το μεγεθος του δοχειου εχει πολυ μεγαλυτερη αξια.
Ελπιζω να βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα. :P



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15371 από dr.panosv
Χρηστο μιλαμε για απιστευτο μπερδεμα...
αλλα το καλο ειναι οτι αρχιζουν να ξεκαθαριζουν καποια πραγματα.
Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη,στην αρχη ηταν ο αδαμ κ η ευα...καλα οχι τοσο αρχη,να παω λιγο πιο μπροστα...
η αρχη ειναι η μελετη που εγινε 18000 θερμιδες,οι οποιες απο οτι εμαθα στην πορεια αποδιδονται στους 90 βαθμους των σωματων(βεβαια ο μηχανικος σωστα εβγαλε τη μελετη χωρις να ξερει τι καυσιμο θα βαλω εγω στην πορεια),ελα ομως που με τα στερεα καυσιμα δεν εχεις τετοιες θερμοκρασιες και οι θερμιδες που βγαζουν τα σωματα ειναι πολυ παρακατω...(οπως ειπε και ο φιλος aithio).
Ακομη και η αποκριση στην διατηρηση της,εστω και χαμηλοτερης,θερμοκρασιας του νερου απο λεβητες στερεων ειναι πολυ χαμηλοτερη,ειναι ακομα ενας λογος για να ανεβεις (αρκετα) σε κιλοβατ απο αυτα που λεει η μελετη σου.Μπορει να κανω λαθος στο προηγουμενο, αλλα εγω εαν δεν εβαζα τροφοδοσια στα τερματα και τους κυλοφορητες στο ρελαντι δεν υπηρχε περιπτωση να ζεσταθω(24κ λεβητας).
Επισης το δοχειο αδρανειας πιστευω πλεον οτι ειναι απαραιτητο.
Οταν πηγα να παρω λεβητα πηγα στον μηχανικο που μου εβγαλε το σχεδιο κ αγορασα τα παντα ολα απο αυτον,εκτος του λεβητα.Μου ειπε θα βαλεις ξυλολεβητα,την τιμη κ την ποιοτητα του πελλετ εγω δεν την βλεπω σταθερη και θες δοχειο αδρανειας,λαντοματ οπωσδηποτε.Εγω πηρα λεβητα πελλετ και παρελειψα τα υπολοιπα....αποτελεσμα ακομα ψαχνω λυση.
Ο ανθρωπος εβλεπε καθαρα κ σωστα...
Τωρα,θα κατασκευασω δοχειο αδρανειας 1000 λ και θα δουλεψω τον λεβητα πελλετ (ειναι κ ξυλολεβητας) κατεβαζοντας τον καυστηρα κατω,με μια σχαρα απο πανω (...και τις μπριζολες στο χερι....) και φουλαρω καυσοξυλα οτι ωρα θελω.Ο καυστηρας θα παρει μπρος μολις πεσει η θερμοκρασια του δοχειου και θα βαλει φωτια τα ξυλα,υπερθερμανση δεν θα εχω γιατι θα παει στο δοχειο.Το δοκιμασα μια φορα και πετυχε,χωρις δοχειο,αν το πετυχω θα σας ενημερωσω.
Αναρωτιεμαι μονο αν το δοχειο μπορει να ζεσταθει θερμοσιφωνικα χωρις κυκλοφορητη.(ενοειται θα εχω ασφαλειας βαλβιδες πιεσης και θερμοκρασιας,για να ζησω να σας πω τι εγινε)
σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

ΥΓ.χρηστο και τα δικα μου σωματα θα μεγαλωσουν (αμ πως!)διοτι (ειναι ...στην αναπτυξη και τα ταίζω καλα...) η μελετη εγινε χωρις την θερμομονωση που θα κανω προσεχως.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dr.panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ