Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5517 από χρηστος8
[quote="fillmore"

3)Τα 57 λίτρα νερού του λέβητα στους 65C με 75C ίσα που φτάνουν για την αναπλήρωση μισού βαθμού του θερμοστάτη χώρου κάθε φορά που ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή. Σε αυτή τη φάση το νερό στο λέβητα πέφτει στους 50C όπου ενεργοποιείτε ένας θερμοστάτης επαφής για να σταματήσει τον κυκλοφορητή μέχρι να ξανα φτάσει η θερμοκρασία στους 60C. Μετά από περίπου 15min η θερμοκρασία του νερού του λέβητα επανέρχεται στους 75C και στο 30λεπτο ξαναζητάει ο θερμοστάτης χώρου. Ολα αυτά στους 7C εξωτερική θερμοκρασία.
Εάν θέλω να ανεβάσω κατά ένα βαθμό θερμοκρασία στο σπίτι τότε ο θερμοστάτης επαφής ανοίγει και κλείνει καμιά 4 φορές (από 50C σε 60C και το ανάποδο)μέχρι να φτάσει η θερμοκρασία του νερού στα σώματα στους 55C για να μην ξαναενεργοποιηθεί. Η άνοδος της θερμοκρασίας του νερού σε αυτή τη φάση είναι βέβαια είναι πολύ αργή.

Το ερώτημά μου είναι πόσα lit δοχείου αδράνειας χρειάζομαι;
Πως πρέπει να συνδεθεί;



Είναι συμφέρον να φτιάξεις σε κάποιο μηχανουργείο ένα σιδερένιο δοχείο με 4mm λαμαρίνα να βγάλεις εξόδους και να το μονώσεις με πολυουρεθάνη ή πετροβάμβακα;
Πρέπει να τοποθετείτε κατακόρυφα;(θα με βόλευε οριζόντια γιατί έχω περισσότερο χώρο)

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!...[/quote]





fillmore εχουμε σχεδον τα ιδια σπιτια σε μετρα, θερμιδες σωματων και ετος κατασκευης.
εγω εχω εναν FEROLLI 34 KW με δοχειο αδρανειας 500 λιτρων.
ο λογος που εβαλα το δοχειο, αφου δουλεψα τον λεβητα 2 μηνες το 2010 χωρις αυτο ηταν ο εξης.
τα λιγα λιτρα νερου του λεβητα (30).
ηθελα αμεση θερμανση με ΣΤΑΘΕΡΑ ΖΕΣΤΑ ΝΕΡΑ στα σωματα μου.
λιγοτερους χρονους λειτουργειας του καυστηρα.
μετα την τοποθετηση του δοχειου μου οι χρονοι ON OFF του θερμοστατη μου επεσαν στα 11 με 12 λεπτα.
δηλαδη αν δεν εγινα κατανοητος απο την ωρα που ανοιγει ο θερμοστατης χωρου μεχρι την ωρα που κλεινει μεσολαβουν 12 λεπτα.αυτο εχει ως αποτελεσμα λογω του μικρου χρονου χρησης των νερων του δοχειου απο τον κυκλοφορητη που στελνει στα σωματα να ριχνεις λιγο την θερμοκρασια του (απο 68 πεφτει στους 60). εχω βαλει ενα εξωτερικο PLC μεσω του οποιου διαβαζω και επιλεγω επιθυμιτη θερμοκρασια δοχειου.οταν αυτη πεσει στους 58 ανοιγει ο κυκλοφορητης και παιρνει τα νερα του λεβητα που ειναι STAND BYE στους 70 βαθμους.τα στελνει στο δοχειο, αναβει στην πορεια ο καυστηρας που ειναι ανεξαρτητα ηλεκτρολογικα συνδεμενος και συμπληρωνει την διαφορα των 10 βαθμων.
θερμανση αψογη οποια θερμοκρασια και να επιλεξω και ολα αυτα με το ΦΕΡΟΛΑΚΙ που δεν ειναι απο τα καλυτερα της αγορας.
το δοχειο κανει αριστη διαχειριση των νερων των σωματων. δεν μπορει ομως να μας καλυψει ενα 500αρι δοχειο αν βαλουμε τον θερμοστατη απο το 17 ας πουμε στο 24. αυτο γιατι ο κυκλοφορητης θα ρουφαει ολη την ετοιμη ενεργεια που εχουμε και την εξαντλει λογω του μακρυ χρονου που αυτο θα γινεται.
λυση ο θερμοστατης καπου σταθερα με αυξομειωσεις των 2 βαθμων περιπου.
δοχειο μονο καθετο οσο ξερω. τωρα για να κατασκευαστει αν ειναι ευκολο δεν το ξερω.
εγω το δικο μου το πηρα 1000 ευρω με 100mm μονωση και σερπαντινα για υποβοηθηση ηλιακου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5813 από γιαννης
για χαρα και απο μενα πατεντα για μετατρπη σε δοχειο αδρανεις δεν γινετα ποσες εξοδους θελει δειτα εδω 500 εθρο τα 1000 λιτρα ινοχ για μια ζωη www.tsixlis.gr/doxeio-anokseidoto-ladiou...ki-olympic-inox.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5846 από χρηστος8

γιαννης έγραψε: για χαρα και απο μενα πατεντα για μετατρπη σε δοχειο αδρανεις δεν γινετα ποσες εξοδους θελει δειτα εδω 500 εθρο τα 1000 λιτρα ινοχ για μια ζωη www.tsixlis.gr/doxeio-anokseidoto-ladiou...ki-olympic-inox.html






Ενα δοχειο αδρανειας δουλευει με πιεση συνηθως 1,5 με 2 bar και θερμοκρασια γυρω στους 80 βαθμους.
Εκτος αυτου εχει 100mm μονωση και 5 χρονια εγγυηση.
Συν το οτι εχει τετοια διαστρωματωση εσωτερικα που δεν επιτρεπει στην ροη του νερου να κρυωσει η να ζεστανει αποτομα το περιεχομενο του.Αλλιως τα αισθητηρια του δοχειου τα τρελανες και οι ρυθμισεις σου πανε περιπατο.
Αν δεν τα χει ολα αυτα χλωμο το βλεπω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6000 από dr.panosv
χρηστο μια ερωτηση, 24αρης λεβητας πελλετ με 85 λιτρα νερου,μολις εχει ζητηση απο το κυκλωμα "γονατιζει" και κοβει απο τον θερμοστατη την παροχη,αντε να περιμενε να ζεστανει παλι...τι βοηθαει ενα δοχ αδρανειας(ποσα λιτρα?) η τριοδη η τετραοδη η λαντοματ γιατι δεν εχει τιποτα?
(μελετη 18000 θερμιδες)ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6011 από χρηστος8

dr.panosv έγραψε: χρηστο μια ερωτηση, 24αρης λεβητας πελλετ με 85 λιτρα νερου,μολις εχει ζητηση απο το κυκλωμα "γονατιζει" και κοβει απο τον θερμοστατη την παροχη,αντε να περιμενε να ζεστανει παλι...τι βοηθαει ενα δοχ αδρανειας(ποσα λιτρα?) η τριοδη η τετραοδη η λαντοματ γιατι δεν εχει τιποτα?
(μελετη 18000 θερμιδες)ευχαριστω.





Oπως εγραψα και πιο πανω το δοχειο μας δινει ζεστα νερα στα σωματα ΑΜΕΣΑ και σταθερα.
Κανει αποθηκευση του ζεστου νερου που παραγει ο λεβητας για να το χρειαστουμε οταν πρεπει.
Αυτο το χρονο που περιμενεις για να ξαναανεβασει ο λεβητας θερμοκρασια και να ξαναστειλει στα σωματα με τοποθετηση δοχειου τον ξεχνας. Ειδικα λεβητες με περιορισμενες σχετικα δυνατοτητες με δοχειο αποδιδουν πολυ καλυτερα.
Στο σπιτι μου ο FEROLLI χωρις δοχειο εκανε μιση ωρα απο την ωρα που ανοιγε ο θερμοστατης μεχρι το κλεισιμο να ανεβασει θερμοκρασια στα σωματα.
Με το δοχειο (500αρι)ο χρονος αυτος πηγε στα 11 με 12 λεπτα. Μεγαλο ρολο παιζει και το τι σωματα εχεις βεβαια για να το πετυχεις αυτο.
Με τοποθετηση τριοδης βοηθας το συστημα να μην τραβαει ολα τα νερα γρηγορα απο το λεβητα γιατι κανεις μιξη αλλα με το δοχειο δεν συγκρινεται.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6928 από spyrapos
Την αφορμή για αυτό το post μου την έδωσε το post που αφορά τους ηλεκτρικούς λέβητες
( www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...32&id=6501&Itemid=53 )

Ο λόγος βεβαίως είναι να μειώσω τα έξοδα θέρμανσης από το πετρέλαιο που χρησιμοποιώ τώρα.
Λύσεις με pellet και ξύλα αποκλείωνται.

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

1) Σπίτι ~180 τμ σε τρεις ορόφους με δύο μεγάλα υαλοστάσια με αρκετές απώλειες στο ένα από τα οποία υπάρχει και η σκάλα.
2) Συνήθως ζεσταίνουμε τον μεσαίο όροφο (περίπου 23 βαθμούς) και στον επάνω όροφο θέλουμε περίπου 22 βαθμούς και το βράδυ ~19 βαθμούς.
3) Τα σώματα στο πάνω όροφο λειτουργούν από τις 10πμ έως 11μμ ενώ στον κάτω όροφο από τις 7πμ έως 12μμ.
4) Το ισόγειο είναι συνήθως κλειστό και σχετικά απομονωμένο.
5) 1+2 όροφος ~110τμ.
6) Ο κάθε όροφος έχει δικό του θερμοστάτη χώρου (με αρκετά μεγάλο Δθ) που ελέγχει μια ηλεκτροβάνα για κάθε όροφο.
7) Επίσης υπάρχει συνδεδεμένο boiler για ζεστό νερό με δικό του κυκλοφορητή
8) Για να μην ανοιγοκλείνουν συχνά οι ηλεκτροβάνες (για αυτό τον λόγο δεν έβαλα θερμοστάτες ηλεκτρονικούς ακριβείας) έκανα μια πατέντα όπου ελέγχω τον κυκλοφορητη έστε 3 λεπτά να λειτουργεί και 3 λεπτά να είναι κλειστός. Έτσι τα ΄σωματα έιναι συνεχώς ζεστά. (Αυτό θέλω να το κρατήσω γιατί είδα ότι δουλευει καλα)

Και τώρα η ερώτηση στους είδικούς που θα έχουν την ευγενή καλωσύνη να απαντήσουν:

Αν αντικαταστήσω τον λέβητά πετρελαίου με ηλεκτρικό, συνδέσω ένα δοχείο αδρανείας πχ 1000 λίτρα ώστε με το νυκτερινό ρεύμα να ζεσταίνω αυτά τα 1000 λίτρα στους 80 βαθμούς (μακάρι να μπορούσα να το ζεστάνω στους 90 αλλά μάλλον δύσκολο το βλέπω) και μετά μέσω τρίοδης βάνας να ρίχνω στο κύκλωμα νερό περίπου 70 βαθμών, για πόσες ώρες πιστεύετε ότι θα φτάσει το νερό αυτό μέχρι να ξαναλειτουργείσει ο λέβητας??

Η σκέψη η κουτοπόνηρη :whistle: είναι, άν μπορώ στις δύο περιόδους της ημέρας που έχει μειωμένο τιμολόγιο ρεύματος μπορώ να ζεστάνω το νερό που θα χρειαστώ για όλη την διάρκεια της ημέρας για θέρμανση και ζεστό νερό, τότε αξίζει τον κόπο να το σκεφτώ σοβαρά.
Διότι το να δουλεύει συνεχώς ο ηλεκτρικός λέβητας με κατανάλωση 25KW....δεν είναι τοσο οικονομικό :woohoo:

Ουυυυυφφφφφφφφφφ!!!! αυτά τα ολίγα..... :) :whistle: :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ