Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8945 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

mastoras έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Τι θα κάνουμε δηλαδή αν κάποιος φέρει από Αλάσκα το "τέλειο" προιόν και το δώσει 500/τόνο???


Τι θα κάνουμε εάν έρθει να το διαφημίσει εδώ :cheer: ....δεν θα θέλατε να μάθετε.

Και καλό θα ήταν κ Ευθυμιού να μην χαϊδεύεται τα γένια των εμπόρων που τριγυρνούν σαν ύαινες εδώ στο φόρουμ, και παίρνουν μέρος μόνο σε συζητήσεις που αφορούν την τιμή του πελλετ, γιατί θα έρθει η μέρα που θα σας δαγκώσουν ;)

Τα φορουμ για άλλο λόγο έχουν στηθεί και οργανωθεί, και μερικοί "την είδαν" να τα μετατρέψουν σε διαφημιστικές πλατφόρμες.

Αισχος..... :angry:


Δε θα δεχθώ να λειτουργήσει διαφημιστικά και για όφελος το forum, όπως και κανείς αλλος και κυρίως ο admin πιστεύω που έχει γράψει παραπάνω.
Δεν ευλογώ τα γένια κανενός ΄( δεν έχω τέτοια πρόθεση τουλάχιστον ) απλά δέχομαι μιά συζητηση που μπορεί να γίνει ανάμεσα σε δύο ενδιαφερόμενες (έστω από διαφορετική σκοπιά) μεριές.
Θα συμφωνήσω μαζί σου πως υπάρχουν έμποροι που κοιτάζουν να κάνουν τη "δουλειά" τους εκμεταλλευόμενοι κάθε ευκαιρία. Όμως υπάρχουν και σωστοί, δεν είναι όλοι ύαινες.. Το ποιοί είναι αυτοί το κρίνει καθένας με αυτά που αντιλαμβάνεται. Σίγουρα στην εποχή μας υπάρχουν κι εναλλακτικές μέθοδοι εμποριου, και σημαντικά μεγάλη πληροφόρηση και προσφορά. Καθένας μπορέι να διαλέξει αυτό που θέλει και κρίνει.
Προσωπικά προσπαθώ να κρίνω λαμβάνοντας υπόψιν και τη πλευρά του εμπόρου, τι θα έκανα εγώ αν ήμουν..
Δε νομίζω να ναι κακό αυτό. Η γυναίκα μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας (όχι έμπορος) και βλέπω την όλη διαδικασία και από την άλλη πλευρά (εγώ είμαι υπάλληλος.)
Πολλά πράγματα δε αντιλαμβανόμουν πριν, σήμερα ξέρω πως δεν είναι εύκολο.
Βλέπουμε μαγαζιά να κλείνουν καθημερινά και δε νομίζω να φεύγουν από την αγορά ματσωμένοι. Κάποιοι ίσως ναι.. αλλά είναι πολύ λίγοι.
Γενικά φίλε Μάστορα, όλοι πρέπει να κάνουμε μαζί και να βρούμε τους τρόπους εμείς σα καταναλωτές να κερδίσουμε ότι καλύτερο σε σχέση τιμής/ποιότητας (όπως καθένα ενδιαφέρει) και δέχομαι ότι κι ο έμπορος πρέπει να χει το κέρδος που πρέπει να έχει. Το πόσο δε το γνωρίζω και κανένας νομίζω.
Κι έχω τονίσει πως στα περισσότερα προιόντα που αγοράζουμε πραγματικά δε ξέρουμε το κέρδος.
H aplle ίσως γίνει η εταιρέια του 1 τρις δολλαρίων.. και δέχεται πολλές κριτικές για τις μεθόδους παραγωγής της.
Όμως οι πωλήσεις της τρελαίνουν και οι μεγάλη πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται για τα κέρδη της.
Οι τράπεζες βγάζουν απίστευτα, πρέπει να δεις τα ανώτερα- ανώτατα στελέχη μισθούς και δεδομένα.. (εμείς ανήκουμε στη σωρό.. του μισθού και της εκτέλεσης εντολών).. και είναι δύσκολο λόγω άγνοιας κάποιος να μιλήσει γι αυτό.

Αν θέλεις, εξήγησε τι θα ήθελες από τους εμπόρους, πως θεωρεις ότι κάποιος είναι σωστός, προσπαθώντας να λάβεις υπόψιν κάθε παράμετρο απο αυτές που όλοι γνωρίζουμε, όσο γνωρίζουμε για το εμπόριο...
Πολύ φιλικά
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8959 από erimitis
Εφοσον εδω λειτουργουν ολα τοσο καλα θα σας πω μια ιστορια
Εψαχνα να βαλω μεμβρανες στο αυτοκινητο Ρωταγα λοποιν στην ελλαδα και οι τιμες παιζανε απο 180 εως και 300 ευρω.Τις μεμβρανες ηθελα να της βαλω οχι για ομορφια αλλα γιατι εχω δυο πιτσιρικια να μην τα τρωει ο ηλιος.
Σε ταξιδι μου λοποιν στην τουρκια εβαλα μεμβρανες στην τιμη των 60 ναι καλα ακουσατε 60 ευρω.Λοιπον δικαιολογειται τοσο μεγαλη διαφορα.
Οπως ειπε ο φιλος μαστορας ΥΑΙΝΕΣ τελος δεν ξανασχολιαζω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #9004 από azio1967
Διαβάζοντας τα παραπάνω αν κι αντιπαρατέθηκα στο φόρουμ για την επιλογή του φθηνότερου και ποιοτικότερου πέλλετ απ'όπου κι αν προέρχεται με κάποιους «φιλλέληνες» συμφορουμίτες (με όλους βέβαια καλοπροαίρετα,εξάλλου δεν γνωριζόμαστε καν)όσον αφορά την επόμενη σεζόν,έχω να πω το εξής για όλους τους Έλληνες παραγωγούς-εμπόρους.Δεν μ'ενοχλεί καθόλου το «ανακάτεμά» τους στο φόρουμ,τους θεωρώ το ένα από τα δυο κομμάτια στην αγορά του πελλετ (το άλλο είμαστε εμείς οι αγοραστές) και μάλιστα θα πρότεινα ν'απευθυνθούμε πρώτα σ'αυτούς (και μάλιστα σύντομα) δίνοντάς τους την ευκαιρία κάλυψης της μεγάλης αγοράς που αποτελούμε,μακριά από κερδοσκοπίες,αισχροκέρδειες κι αθέμητες καταστάσεις.Αν η προσφορά τους κριθεί ασύμφορη σε σχέση με τους ξένους τότε θα κάνουμε καθαρά την επιλογή μας και ίσως τότε καταλάβουν ότι η ενασχόλησή τους με το φόρουμ είναι περριτή και χάσιμο χρόνου,διότι πέρα απ'την ανταλλαγή απόψεων οι συμφορουμίτες προσπαθούν να πετύχουν και καλύτερες τιμές μέσα από μια μαζικότητα στην αγορά του πέλλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #9127 από KERBEROS
Τι παράξενο χιούμορ είναι αυτό με τα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ρε ΧΑΑΛΑΡΑΑ. Τουλάχιστον δώσε μια εξήγηση, για να καταλάβουμε οι δύστυχοι...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #9134 από sugarboy
@erimitis
Θα ήθελα να μας πεις, το τελικό ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κόστος που σου στοίχισε η συμφωνία, ΟΤΑΝ θα έχεις το νούμερο. Και έννοώ, κόστος αγοράς, μεταφορά, εκτελωνισμός και διανομή/αποθήκευση.

@mastoras
Φίλε μου, το προσπαθείς, αλλά ένας απο τους άγραφους νόμους του εμπορίου είναι να μην παραθέτεις ΠΟΤΕ στοιχεία τα οποία θα λειτουργήσουν ανταγωνιστικά, και δη μέσω φόρουμ. Υπάρχουν πολλά μάτια και πολλά αυτιά. Πιστεύεις οτι μόνο 120-200 ήταν οι τόννοι? ;)

@mastoras, erimitis
Η παροιμία λέει, αν δεν βρέξεις τον ποπό σου, ψάρια δεν πιάνεις..... άρα, πρέπει να φάς τα μούτρα σου (είναι το μόνο σίγουρο οτι θα τα φάς, αλλά ο σκοπός είναι να "γρατσουνιστεις" και οχι να "ματώσεις"). Γι'αυτό λοιπόν, Μην πιστεύεις οτι ακούς και οτι διαβάζεις για οτι αφορά διακινούμενες ποσότητες, τιμές κλπ κλπ..... Αυτά σαν φιλική συμβουλή απο έναν επαγγελματία γιατί απ'οτι βλέπω, θα σας χρειαστεί!



Ξέρετε (απο παλαιότερα πόστ) την σχέση μου με τον gigoud, ΑΛΛΑ:

Πρέπει και λίγο να εμβανθύνετε σε κάποια απο αυτά που γράφει! Σε κάποια που γράφει, κάτι προσπαθεί να σας πει. Και οχι πάντα για το δικό του συμφέρον. Ώρες-ώρες "ξεβρακώνεται" και ειλικρινά, ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί/όφελος?! ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΒΑΝΤΑ στον γκουντέλια, απλά απορώ με την υπομονή του που κάθεται και ασχολείται και εξηγεί!

Προσωπικά εγω, σταμάτησα να ποστάρω εδώ και πολύ καιρό, γιατί πολύ απλά, ΞΕΡΩ/ΚΑΤΑΛΑΒΑ πως είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις τον τρόπο σκέψης του κάθε ανθρώπου. Οτι και να πεις, πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα σκέφτεται με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο ή θα σκέφτεται πονηρά.

Μην ξεχνάτε όμως:
Ο ήλιος βγαίνει για όλους.... και για εμπόρους και για καταναλωτές! Και νοών, νοείτω!

Όλα τα πράγματα έχουν και τον κατάλληλο αγοραστή. Και το φτηνο, και το ακριβό.
Μην κατηγορείται κάποιον που καίει ακριβό ή φτηνό πέλλετ ή που έχει ακριβή ή φτηνή ποιότητα ζωής. Είναι δικαίωμα του καθενός.

Επίσης....
Για οτι αφορά τα πέλλετ Αλάσκας, Λαπωνίας και Ζιμπάμπουε, κάποιος ο οποίος σέβεται τον εαυτό του και θέλει να μπορεί να εκφέρει ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ άποψη για κάποιο θέμα, πρέπει να γνωρίζει απο ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ και να έχει άποψη ΙΔΙΟΙΣ ΟΜΜΑΣΙ για το τι "κυκλοφορεί".

Αρα, ναι, εχω δει πέλλετ, έχω κάψει πέλλετ που πολύ λίγοι το έχετε συναντήσει στη μέχρι τώρα πορεία σας. ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΠΟΛΥΞΕΡΟΣ, ακόμα μαθαίνω. Στη ζωή όμως για να μάθεις, πληρώνεις! Και πληρώνεις είτε σε χρήμα, είτε σε ψυχή..... για σκεφτείτε το λίγο! ;)

Και μην ετοιμάζεστε να λοιδωρήσετε.....

Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια....
Η τιμή του πέλλετ δεν καθορίζεται μόνο απο την εργοστασιακή τιμή και τα μεταφορικά.
Υπάρχει και το λεγόμενο κόστος χρήματος (με οτι αυτό συνεπάγεται) και το κόστος διαχείρησης.

Εδω μιλάτε για (αθροιστικά) 200-300 τόννους.
Το νούμερο αυτό, είναι αστείο για ένα σοβαρό εργοστάσιο, όταν υπάρχουν πελάτες που κάνουν 2000-5000 τόνους!!!!

Σίγουρα θα υπάρχει ένα κέρδος για μαζική αγορά, αλλά με τον τρόπο που αντιπαρατίθεστε εδω, μάλλον κι αυτό θα εξανεμιστεί.

Το κόστος διαχείρησης, το σκέφτηκε κανείς ή μόνο λέμε οτι αποτο εργοστάσιο κάνει τόσο συν τα μεταφορικά αρα τελική τιμή είναι κόστος+μεταφορικά!

Ναι, είναι κόστος συν μεταφορικά, αλλά όταν έρθει η νταλίκα, χρειάζεται κλάρκ, κλαρκίστας, χώρος κλπ κλπ...... αυτά δεν βλέπω να τα έχετε υπολογίσει πουθενά! Για να μην πούμε για την διανομή!



Πάντα φιλικά και καλοποροαίρετα.

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #9137 από sugarboy

mastoras έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Τι θα κάνουμε δηλαδή αν κάποιος φέρει από Αλάσκα το "τέλειο" προιόν και το δώσει 500/τόνο???


Τι θα κάνουμε εάν έρθει να το διαφημίσει εδώ :cheer: ....δεν θα θέλατε να μάθετε.

Και καλό θα ήταν κ Ευθυμιού να μην χαϊδεύεται τα γένια των εμπόρων που τριγυρνούν σαν ύαινες εδώ στο φόρουμ, και παίρνουν μέρος μόνο σε συζητήσεις που αφορούν την τιμή του πελλετ, γιατί θα έρθει η μέρα που θα σας δαγκώσουν ;)

Τα φορουμ για άλλο λόγο έχουν στηθεί και οργανωθεί, και μερικοί "την είδαν" να τα μετατρέψουν σε διαφημιστικές πλατφόρμες.

Αισχος..... :angry:




Ο καιρός γαρ εγγύς!!! scripta manent ;)

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ