Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59822 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Mετρησα με το πιστολι τελικα τον θερμοστατη στο σημειο που μπαινει στον λεβητα και ειχε μια αποκλιση εναν-δυο βαθμους μου φανηκε λογικο,ειχα ορισει τον λεβητα στους 80 αλλα στους 79 εριξε παλι το stb(θερμοστατης ασφαλειας)αυριο αρχιζει το ψαξιμο να βρω θερμοστατη ασφαλειας γιατι μαλλον αυτος φταιει τελικα,τα νερα του μπαφερ 62 του λεβητα 79, γι'αυτο το προβλημα μετα αφου λυσουμε το θεμα του θερμοστατη ασφαλειας !
Τσιτες ο λεβητας γεματος ξυλα μετα απο μιση ωρα καψιμο και τα καυσαερια στην εξοδο πριν το σπιραλ 152 βαθμους το μεγιστο που ειδα και αυτο για ελαχιστο χρονο,σε λειτουργια 75-90% δηλ. με 15 κιλα ξυλα στον θαλαμο οι θερμοκρασιες ηταν στους 120-140 βαθμους,απιστευτα νουμερα ετσι,εκτος αν το πιστολι ευρω δεν μετραει καλα πραγμα που δεν νομιζω να παιζει αφου το τεσταρα και πανω απο 1-2 βαθμους αποκλιση δεν βρηκα!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59879 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φίλοι kosmidι και Valsam τα θερμόμετρα αυτά δεν μετράνε σωστά σε σπιραλουμίνια γιατί τα σπιράλ αυτά αντανακλούν...
Πέρα απο την αντανάκλαση η θερμοκρασία που θα πάρει κανείς με αυτά τα θερμόμετρα, ακόμα και σε μέταλλο, δεν έχει καμία σχέση με την εσωτερική θερμότητα των καυσαερίων...
Ένα θερμόμετρο καυσαερίων είναι πολύ φτηνό.
Μην μετράτε με τέτοια θερμόμετρα τα καυσαέρια θα μας πάρουν στο κυνήγι.
www.totalstation.gr/catalog.html?page=sh...d=121&product_id=982

Δεύτερων...
Μην βάζετε σπιραλουμίνια στους λέβητες....
Τα σπιραλουμίνια δεν είναι για λέβητες αλλά για απορροφητήρες.

Και λίγα σχόλια για τον φίλο μας τον ηλεκτρονικό....
Φίλε ηλεκτρονικέ....
Τα μποίλερ έχουν κυκλοφορητή και αυτός είναι του πρωτεύον...
Αυτόν δηλαδή που έχεις στην δεύτερη σκάλα.
Η γραμμή που ανεβαίνει πάνω στην ταράτσα (όχι η πληρώσεως) αλλά η δεύτερη που λες ότι δεν χρειάζεται είναι η γραμμή ασφαλείας...Και να παρακαλάς να μην τύχη να δεις πόσο χρειάζεται... Που όμως αν τύχει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σπάσουν πρώτα οι σωλήνες οι πράσινοι και βάρδα να μην είναι κανένας κοντά.
Κακώς αφαίρεσες την βαλβίδα ασφαλείας.
Κακώς αφαίρεσες την τρίοδη την θερμοστατική.
Κακός έχεις κάνει την εγκατάσταση με πολυπροπυλένιο.
Κακός δεν έχεις συνδέσει την σερπατίνα ψύξης.
Κακός ανεβάζεις video από ερασιτεχνική εγκατάσταση που δεν πλήρη του κανόνες ασφαλείας και είναι μια εγκατάσταση προς αποφυγή.

Και όλα αυτά στα λέω με πολύ καλή πρόθεση αρκεί να καταλάβεις σε βάθος γιατί στα λέω .

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59899 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

aithio έγραψε: Και λίγα σχόλια για τον φίλο μας τον ηλεκτρονικό....
Φίλε ηλεκτρονικέ....
Τα μποίλερ έχουν κυκλοφορητή και αυτός είναι του πρωτεύον...
Αυτόν δηλαδή που έχεις στην δεύτερη σκάλα.
Η γραμμή που ανεβαίνει πάνω στην ταράτσα (όχι η πληρώσεως) αλλά η δεύτερη που λες ότι δεν χρειάζεται είναι η γραμμή ασφαλείας...Και να παρακαλάς να μην τύχη να δεις πόσο χρειάζεται... Που όμως αν τύχει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σπάσουν πρώτα οι σωλήνες οι πράσινοι και βάρδα να μην είναι κανένας κοντά.
Κακώς αφαίρεσες την βαλβίδα ασφαλείας.
Κακώς αφαίρεσες την τρίοδη την θερμοστατική.
Κακός έχεις κάνει την εγκατάσταση με πολυπροπυλένιο.
Κακός δεν έχεις συνδέσει την σερπατίνα ψύξης.
Κακός ανεβάζεις video από ερασιτεχνική εγκατάσταση που δεν πλήρη του κανόνες ασφαλείας και είναι μια εγκατάσταση προς αποφυγή.

Και όλα αυτά στα λέω με πολύ καλή πρόθεση αρκεί να καταλάβεις σε βάθος γιατί στα λέω .



Σεβαστή η άποψη σου φιλε μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59902 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Aithio δεν ειναι σπιραλουμίνιο αυτο που εβαλα αλλα ινοξ σπιραλ και μαλιστα σχεδον καθολου ευκαμπτο και μου εφυγε ο πατος για να του δοσω εστο και λιγη κλιση που ηθελα,και 30 ποντους αυτο που φαινεται στην φωτο εβαλα ολο κι'ολο μεχρι την καμιναδα,αν δεις δεν σημαδευω στο σπιραλ αλλα την βαση της εξοδου του λεβητα διπλα στο ταμπερ που ειναι μαυρο ματ και δεν αντανακλα.
Σου ειπα οτι για την αποκλιση της θερμοκρασιας που εδειχνε ο κοντρολερ που παιρνει ενδειξη απο το κυαθειο με το πιστολι ηταν 1 με 2 βαθμους, ποση αποκλιση να εχει το πιστολη με ενα θερμόμετρο καυσαερίων που λες,10-20-30 βαθμους, εστο και ετσι ενδικτικα οι 150 βαθμοι (180 σου λεω να μην μετροαει καλα το πιστολι)που μου εδειξε σε φουλ καυση ειναι υπερβολικα μικρο νουμερο οταν πολλα απο τα σουπερ επωνυμα πυρολησης των 5-6 χιλιαδων χτυπανε 200σαρια και 300σαρια!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59907 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Valsam...
Και εγώ ανοξείδωτο σπιράλ βάζω....
Έχω όμως ένα μηχανολόγο κάθε που βάζω ακόμα και ανοξείδωτο σπιράλ με μαλώνει....
Πέρα από όλα αυτά ξέρω εγώ τι γράφω για τα σπιραλουμίνια... Πίστεψέ με...
Οσο για τα θερμόμετρα δεν θέλω να μου λες τέτοια και δεν θέλω συμβιβασμούς...
Θέλω αύριο κιόλας να πας να πάρεις ένα θερμόμετρο σαν αυτό που σου έδειξα, να μετρήσεις την θερμοκρασία και να μας ποσταρεις τα αποτελέσματα.

Άτιμε αν ήσουν κοντά μου θα σε είχα ρημάξει.... :)
Και αν δεν σου τα έπαιρνα χοντρά, και δεν θα μπορούσες να πεις και κουβέντα... να μην με λέγανε Γρηγόρη. :)

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59910 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

gloster έγραψε:

aithio έγραψε: Και λίγα σχόλια για τον φίλο μας τον ηλεκτρονικό....
Φίλε ηλεκτρονικέ....
Τα μποίλερ έχουν κυκλοφορητή και αυτός είναι του πρωτεύον...
Αυτόν δηλαδή που έχεις στην δεύτερη σκάλα.
Η γραμμή που ανεβαίνει πάνω στην ταράτσα (όχι η πληρώσεως) αλλά η δεύτερη που λες ότι δεν χρειάζεται είναι η γραμμή ασφαλείας...Και να παρακαλάς να μην τύχη να δεις πόσο χρειάζεται... Που όμως αν τύχει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σπάσουν πρώτα οι σωλήνες οι πράσινοι και βάρδα να μην είναι κανένας κοντά.
Κακώς αφαίρεσες την βαλβίδα ασφαλείας.
Κακώς αφαίρεσες την τρίοδη την θερμοστατική.
Κακός έχεις κάνει την εγκατάσταση με πολυπροπυλένιο.
Κακός δεν έχεις συνδέσει την σερπατίνα ψύξης.
Κακός ανεβάζεις video από ερασιτεχνική εγκατάσταση που δεν πλήρη του κανόνες ασφαλείας και είναι μια εγκατάσταση προς αποφυγή.

Και όλα αυτά στα λέω με πολύ καλή πρόθεση αρκεί να καταλάβεις σε βάθος γιατί στα λέω .



Σεβαστή η άποψη σου φιλε μου.


Εγω θα σου δώσω ένα πόντο γιατί μου άρεσε η απάντηση σου και μπράβο σου.

Πέρα από όλα αυτά μελέτησε αυτά που σου είπα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.216 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ