Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85770 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τιμές ξύλου

Savvas έγραψε: Σε ποια περιοχή αναφέρεσαι?
Βάση υπολογισμών αυτό βγαίνει 122€ ο τόνος σε υγρασία 20% (όταν ξεραθούν)
(άσχετα τι βάρος έχουν ή πόση υγρασία την ώρα που θα τα αγοράσεις. Αυτό είναι το καλό με την ογκομέτρηση).

Υ.Γ. Άμα είναι υγρά, δεν θα τα κάψω εκτός αν είμαι απελπισμένος. θα περιμένω του χρόνου να ξεραθούν.


Οπότε για να καταλάβω, παω στη μάντρα που εχει 55€/κυβικό (στοιβαγμένη λέμε τωρα) την οξυα. Κατευθείαν σκέπτομαι ότι βάση υπολογισμών αυτό βγαίνει 122€ ο τόνος σε υγρασία 20% (όταν ξεραθούν) ή βγάζω υγρασιόμετρο μετράω ας πούμε 40% και λέω ότι αυτή τη στιγμή τα παίρνω με 95€ τον τόνο;

Ή τιποτα από τα δυο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85780 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Τιμές ξύλου
το πρώτο φυσικά. Για να έχεις μέτρο σύγκρισης, πρέπει μόνιμα να συγκρίνεις το ίδιο πράγμα.
Σε ενδιαφέρει το τελικό προϊόν.

Το υγρόμετρο το χρησιμοποιείς για να ξέρεις πότε θα χρησιμοποιήσεις τα ξύλα, ή για να βρεις ξερά ξύλα αν τα χρειάζεσαι άμεσα.

Για να εφαρμόσεις το δευτερο υπολογισμό πρέπει να φτιάξεις νέεους πίνακες ανα είδος ξύλου, με τιμή ανα τόνο για κάθε ένα επίπεδο υγρασίας. Φέξε μου και γλίστρισα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει αυτό. Ο πρώτος υπολογισμός είναι απλός, σταθερός και συγκρίσιμος.

Υ.Γ. Το 20% υγρασία είναι το άνω αποδεκτό όριο υγρασίας για τα καυσόξυλα. Ιδανικά είναι να έχεις απο 15% και κάτω.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85782 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τιμές ξύλου
Και το ένα και το άλλο είναι ακριβώς το ίδιο.
Απλα (όπως πολύ σωστά υποστήριζε ο Σάββας, αν τον ερμηνεύω σωστά) το πιο απλό είναι να το μετατρέπουμε πάντα στο 20% υγρασίας ασχέτως πόσο έχουν. Γιατί ούτως ή άλλως όταν ξεραθούν και φτάσουν στο 20% υγρασία στο ίδιο πάλι θα καταλήξουμε.
Δλδ είναι ένα κυβικό. Αυτό αν τώρα έχει 40% υγρασία θα ζυγίζει 578 κιλά. Αλλά όταν ξεραθεί το ίδιο κυβικό θα ζυγίζει 453 κιλά.
Πλέον δλδ πρέπει να θυμόμαστε, οξιά και δρυς όπου βλέπουμε 55 το κυβικό είναι σαν να λέμε 120 ο τόννος σε 20% υγρασία.
(οξιά και δρύς δλδ μεσές έχουν πυκνότητα 450 κιλά το κυβικό όταν μιλάμε για κομμένα σχισμένα ξύλα)

Είτε έχουν κοπεί τώρα και έχουν 40% υγρασία είτε έχουν κάτσει ένα χρόνο και έχουν τώρα 20% υγρασία την ίδια ποσότητα ξύλου αγοράζουμε. Απλά το ένα θα είναι βαρύτερο γιατί έχει νερό ενώ το άλλο θα είναι ελαφρύτερο γιατί έχει λιγότερο.

Για να ξέρουμε εάν είναι καλά να τα κάψουμε θα πρέπει να μετρήσουμε την υγρασία τους.

Εάν πάλι αγοράσουμε πχ ολόκληρη νταλίκα τότε μπορούμε να μετρήσουμε την υγρασία με καλή δειγματοληψία, να ζυγίσουμε το φορτηγό και βάση του πίνακα να ελένξουμε εάν μας "φέσωσε" στα κυβικά. Ή εστω να υπονοήσουμε πως θα το κάνουμε... B) B) B)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86693 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τιμές ξύλου
Ας καταθέσω και την προσωπική (τραγική όπως αποδικνύεται εκ των υστέρων) ιστορία με τα ξύλα που αγόρασα τον Οκτώβριο

Σχέση με ξύλα? Ουδεμία πρό της φετεινής σεζόν (πέρα από τα παιδικά χρόνια που χαιρόμουν όταν ο παππούς άναβε φωτιά στη σόμπα)
Κάποια γνώση περί του πόσο είναι οι τιμές? Ντιπ. Ασχετος.
Υγρασιόμετρο? Τι είναι ετούτο.
Σχετική γνώση? Καλά είναι τα ξύλα να είναι ξερά.
Αρα? Ας εμπιστευθώ κάποιον γνωστό.

-Ρε συ? Ξύλα δεν έκαιγες εσύ πέρυσι?
-Ναι.
-Εχεις κανέναν γνωστό να πάρουμε ξύλα σε καλή τιμή? (ουδεμία αναφορά περί υγρασίας...)
-Βέβαια. Ο τάδε. Τα δίνει σε παλλέτες. Ξερά ξύλα είναι. 100 ευρώ η παλλέτα. 1,25 κυβικά έχει η κάθε παλλέτα
-Πές του ρε συ να μας φέρει 10 παλλέτες μεσέ. Αλλά μην είναι τζούφιες. Να είναι γεμάτες όμως. Μη μας πουλάει 100 ευρώ και μας τις φέρνει άδειες. (Την είπα την εξυπνάδα που κατέβασα εκείνη την ώρα. Περί υγρασίας προφανώς ούτε σε αυτή την φράση μου ξεστόμισα τπτα...)
-Μη στεναχωριέσαι. 800 με 850 κιλά είναι. Και καλά ξύλα. Ξερά. Τα έχει από το καλοκαίρι. Στοιβαγμένα σε αποθήκη.

Οπερ και εγένετο. 10 παλλετούλες. 1,25 κυβικά η κάθε μία. 800 με 850 κιλά είχε πει θα ήταν. Τελικά είχα συνενοηθεί με μία πλάστιγκα και τα ζύγισα. 775 κιλά βγήκαν. Μείον 15 κιλά η παλλέτα. Καθαρά λοιπόν 760 κιλά τα 1,25 κυβικά.
Δε βαριέσαι σκέφτηκα. 825 κιλά είχε πει. 760 βγήκαν. Τι να κάνω? Να τις ξαναανεβάσω? Να μη τον πληρώσω? Δε βαριέ... Εχει ο Θεός. (ακόμα καμμία σκέψη περί υγρασίας να περάσει εκείνη την στιγμή απο τα εγκεφαλικά μου κύτταρα... Αφού ο γνωστός είχε πεί ξερά ξύλα είναι έ, ξερά θα είναι...)

Εκτοτε με εκείνα τα ξύλα πορεύομαι.
Κάποιες μέρες πρίν είχε ποστάρει ο dimlyk το pdf με τα ξύλα και τον πίνακα που ξαναπόσταρω εγώ εδώ πριν μερικά πόστ. Το είχα ρίξει μια ματιά στα γρήγορα αλλά δεν πολυβασιζόμουν στις σκέψεις που έκανα. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν ήθελα να πιστέψω και το πόσο "Κότσος" είχα πιαστεί.
Οπότε όλο και το ανέβαλλα να κάνω τελικά την σούμα. Να δώ τελικά τι ξύλα πήρα.

Το δια ταύτα.
1,25 κυβικά η παλλέτα. 760 κιλά
Αρα 608 κιλά το κυβικό.
Αρα (πίνακας σελ 12 www.cres.gr/kape/pdf/download/D3.2_WOOD%...ANDBOOK_GR_FINAL.pdf) πρέπει να ήταν γύρω στο 41% υγρασία τα ξύλα που πήρα (το 40% έχει 600)
Το δε κόστος? Ανα κιλό ξύλου στα 20% υγρασία? 0,177 euro το κιλό

ΤΡΑΤΖΙΚ.... :pinch: :sick: :S :ohmy:



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86699 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τιμές ξύλου
Αυτό που παρατηρώ στον πίνακα, είναι ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο βάρος. Ας πάρουμε τον μεσέ (δρυς) με 20% υγρασία. Οσο πρέπει, δηλαδή, να αγοράζουμε μάξιμουμ.
Υπάρχουν τρεις διαφορετικές κατηγορίες (m3, χωρικό και χύδην), όπου το βάρος είναι από 289 ως 702 κιλά! Κι αν αποκλείσουμε ότι κάποιος έμπορος πουλάει με την πρώτη κατηγορία, ακόμη και στις άλλες δυο (χωρικό: 436 και χύδην: 289) η διαφορά είναι τεράστια. Αμφιβάλλω όμως ότι θα μπορέσουν να την εντοπίσουν όλοι, εκτός αν βρουν πλάστιγγα για να ζυγίσουν.
Ο προβληματισμός έχει να κάνει με το αν είναι καλύτερα ή χειρότερα με την αλλαγή στον τρόπο μέτρησης...


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86705 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τιμές ξύλου
Με το κυβικό νομίζω ότι είναι καλύτερα και ευκολότερα επειδή αγοράζεις κάτι σταθερό και όχι μεταβαλλόμενο όπως το βάρος. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα υγρασιόμετρο.

Πχ θέλω την άνοιξη να αγοράσω τα ξύλα της επόμενης χρονιάς.
Πόσους τόνους θα χρειαστώ?
Ας πούμε 5 και όταν θα αρχίσω να τους καίω θα έχουν υγρασία 20%.

Βλέπω στον παραπάνω πίνακα σε πόσα κυβικά αντιστοιχούν για το ξύλο που σκοπεύω να προμηθευτώ.
Οξυά-Δρυς περίπου 450kg στο στοιβαχτό κυβικό.
Άρα χρειάζομαι 5000/450=11.1 κυβικά.

Παίρνω το υγρασιόμετρο και ελέγχω στις μάντρες που βρίσκω συμφέρουσα την τιμή το ποσοστό υγρασίας, αν τα βρώ από 40 και κάτω τα αγοράζω. Μέχρι τον Νοέμβριο, αν τα έχω σκεπάσει σωστά η υγρασία τους θα είναι από 20 και κάτω.

Ούτε πλάστιγγα, ούτε υποψίες......


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.237 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ