Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16934 από ^silent_power^

Βιομαζιστής έγραψε: Η αρχική προσπάθεια παραγωγής πέλλετς από άχυρο στέφτηκε με παταγώδη αποτυχία!
*************************************************************************************************

Συγκεκριμένα:
Μετά από μια περίοδο 5 ημερών από την παραγγελία, εδέησε ο Κύριος και προμηθεύτηκα σήμερα 10 μπάλες άχυρο ονομαστκού βάρους 25 κιλών η κάθε μία ενώ το πραγματικό βάρος μετά το ζύγισμα βρέθηκε πως είναι μόνο 14 κιλά και 370 γραμμάρια!
Προφανώς 25 κιλά ζυγίζει το ίδιο μέγεθος μπάλας από τριφύλλι και έτσι έχει επικρατήσει το 25 γενικώς.
Πρώτη απογοήτευση.

Αλλάχθηκε το κόσκινο του θρυμματιστή με ένα ιδιοκατασκευής μου και από 20 χιλιοστά η κάθε τρύπα του εργοστασιακού, έγινε 8 χιλιοστά η κάθε τρύπα.
Το άχυρο μπήκε στο χωνί του θρυμματιστή σε σχετικά μικρά κομμάτια από την μπάλα αλλά αρνήθηκε να κατέβει μέχρι τα σφυριά για να αλεσθεί. Έτσι χρειάστηκε να ασκηθεί πίεση με ένα κομμάτι σανίδας για να μπορέσει να φτάσει στον τελικό του στόχο. Στα σφυριά.
Δεύτερη απογοήτευση.

Αφού λοιπόν έφτασε κατόπιν πιέσεως, αλέστηκε σχετικά εύκολα αλλά η σκόνη που σήκωσε ήταν απερίγραπτη. Αδύνατον να σταθεί άνθρωπος να δουλέψει έτσι χωρίς μάσκα. Πνίγεται στην κυριολεξία. Οπότε χρειάζεται οπωσδήποτε ο θρυμματιστής (που μετατράπηκε σε σφυρόμυλο) κυκλώνα. Αναμφισβήτητα.
Τρίτη απογοήτευση.

Η επόμενη κίνηση ήταν να σακιαστεί το πριονίδι (χρειάστηκαν 2 σακιά σαν αυτά του καλαμποκιού, όχι τελείως γεμάτα) και αφού μετρήθηκε η υγρασία, βρέθηκε πως είναι 11,5%!
Έκπληξη! Πίστευα πως θα ήταν μηδέν.
Και έφτασε η ώρα της πελλετομηχανής. Αφού ετέθη εις λειτουργίαν, τοποθετήθηκε μέσα στο χωνί ένα μέρος του ψιλού θρύμματος και άρχισαν τα λεπτά να κυλούν χωρίς να γίνεται τίποτα.
1,2,3,4,5.
"Θα θέλει ζέσταμα", σκέφτηκα. "Άστο να ζεσταθεί."
6,7,8,9,10.
"Ακόμα;"
11,12,13,14 15.
Σφίξιμο και άλλο οι βίδες της πίεσης των ράουλων. Κόντεψαν να γίνουν ένα με την μήτρα.
16,17,18,19,20.
"Τι διάολο; Γιατί δεν βγάζει το γ@μίδι;"
Παίρνω τον ψεκαστήρα και αρχίζω να ψεκάζω λίγο νερό μέσα στο χωνί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα ατμός άρχισε να αναδύεται από μέσα.
"Άρα φτάσαμε στην κανονική θερμοκρασία πελλετοποίησης", σκέφτηκα. Δεν πρόλαβα να το σκεφτώ και η μηχανή άρχισε να βογγάει και να ξερνά μαύρους πυκνούς καπνούς από την εξάτμιση.
"Ώχ!" "Ξέσφιξε γρήγορα τις βίδες πίεσης."
Φτου! "Δεν πρόλαβα."
Η μηχανή έσβησε.
"Το φελέκι μου μέσα."
Ξέσφιγμα βιδών, επανεκκίνηση κινητήρα και ξανά προσπάθεια.
Τίποτα! Πέλλετς αρνήθηκε να βγει. Μόνο σκόνη.
"Τι γίνεται ρε γαμώτο;" "Δεν του φτάνει η υγρασία;"
Σβήσιμο ξανά ο κινητήρας. Οικειοθελώς από εμένα αυτή την φορά. Πρόσθεση ικανής ποσότητας ύδατος στο δοχείο που ήταν τοποθετημένο το πριονίδι, πρόχειρη ανάδευση, μέτρηση.
19% έδειξε το υγρασιόμετρο. Μέτρηση παραδίπλα, 27%.
"Ε, Βέβαια!" "Αν βιάζεσαι και δεν κάνεις σωστό ανακάτεμα αυτά παθαίνεις." "Τέλος πάντων, δεν βαριέσαι;"
Προχωρημένη και η ώρα...
21:50 λέει το ρολόι.
"Θα μας κυνηγήσουν και οι γείτονες." "Ας κάνουμε μια ακόμη προσπάθεια ως έχει."
Μανιβέλα, εκκίνηση και δωσ' του πάλι υλικό στο χωνί. Τίποτα! Σφίξιμο λίγο οι βίδες, μούγκρισμα μηχανής και κάτι σαν πέλλετς άρχισε να βγαίνει από το στόμα του "φωνακλά". Τάϊσμα εκ νέου, νέο μούγκρισμα, νέο πέλλετς (κάτι σαν πέλλετς ) και μπόλικη σκόνη. Περισσότερη σκόνη, λιγότερο πέλλετς. (κάτι σαν πέλλετς)
Ο κουβάς της πρώτης ύλης τελικά άδειασε. Όχι τα δυο σακιά. Μέρος αυτών. Η ώρα έφτασε 10:20.
"Σβήσε την μηχανή γιατί θα σου φέρουν την αστυνομία" σκέφτηκα.
Σβήνω την μηχανή, βουτάω το χέρι στον κουβά με τα αχνιστά πέλλετς (κάτι σαν πέλλετς) και τα εξετάζω. Μηχανική συνοχή: Τρίχες. Τζάμπα κόπος.
Τέταρτη απογοήτευση.

Ο ^silent_power^ θα την πληρώσει! :dry:


χμμ...πληρης αποτυχια.
μαλον μονο σε συνδυασμο με κατι αλλο θα μπορουσε να πρεσσαριστει το αχυρο.
heyy...μην τσατιζεσαι...δεν ηθελα να μπεις σε αυτη τη διαδικασια και να μην καταφερεις κατι.
το τελευταιο που θα ηθελα θα ηταν αυτο.
γι αυτο και σου ειχα πει παρε μια μπαλα και δοκιμασε. επισης δεν ηξερα οτι ηθελες νεο κοσκινο και οτι θα το εκανες μονος σου.
υπολογιζα οτι τα μηχανηματα σου ως ειχαν θα εκαναν δουλεια. γι αυτο και σου το προτινα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16938 από stratis 1
Βιομαζιστη μιας που εκανες τον κοπο με τα αχυρα,μπορεις να μας πης ποσα κιλα βγαινει το τσουβαλι με το τριμα απο αχυρο?

^silent_power^ δεν χρειαζεται το απλωμα για ξυρανση στο χωραφι.Αργει λιγο αλλα ξεραινεται και σε σωρο. πριν τον σφυρομυλο δηλαδη οχι ψιλοκομενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16939 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε: Βιομαζιστη μιας που εκανες τον κοπο με τα αχυρα,μπορεις να μας πης ποσα κιλα βγαινει το τσουβαλι με το τριμα απο αχυρο?


Το έχω γράψει ήδη. Μία μπάλα άχυρο 14,3 κιλά σε 2 τσουβάλια καλαμποκιού όχι πολύ καλά γεμισμένα. Άρα υπολόγισε περίπου 9 με 10 κιλά maximum το τσουβάλι αν το παραγεμίσεις.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16940 από Βιομαζιστής

^silent_power^ έγραψε: heyy...μην τσατιζεσαι...δεν ηθελα να μπεις σε αυτη τη διαδικασια και να μην καταφερεις κατι.
το τελευταιο που θα ηθελα θα ηταν αυτο.
γι αυτο και σου ειχα πει παρε μια μπαλα και δοκιμασε. επισης δεν ηξερα οτι ηθελες νεο κοσκινο και οτι θα το εκανες μονος σου.
υπολογιζα οτι τα μηχανηματα σου ως ειχαν θα εκαναν δουλεια. γι αυτο και σου το προτινα.


Δεν τσαντίζομαι, απελπίστηκα και πνίγηκα στην σκόνη. Πολύ σκόνη ρε παιδάκι μου.
Το κόσκινο ούτως ή άλλως θα το έφτιαχνα για να το δοκιμάσω και στα κλαδιά. Δεν με πείραξε αυτό. Μάλλον όμως αυτό δημιούργησε την απίστευτη σκόνη αφού ο θρυμματιστής μετατράπηκε σε σφυρόμυλο.
Ποιος σου πουλάει μια μπάλα άχυρο; Τα μαγαζιά με τροφές ζώων δεν αποθηκεύουν σανό. Χρειάζεται τεράστιες αποθήκες. Τι να βγάλουν από αυτή την δουλειά; Δέχονται μόνο παραγγελίες για πολύ μεγάλη ποσότητα. Πάλι καλά που μπόρεσα να προμηθευτώ μόνο 10 μπάλες. Αν δεν υπήρχε ο γνωστός, δεν θα μπορούσα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16975 από Nasikas

Βιομαζιστής έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: heyy...μην τσατιζεσαι...δεν ηθελα να μπεις σε αυτη τη διαδικασια και να μην καταφερεις κατι.
.


Δεν τσαντίζομαι, απελπίστηκα και πνίγηκα στην σκόνη. Πολύ σκόνη ρε παιδάκι μου.
Το κόσκινο ούτως ή άλλως θα το έφτιαχνα για να το δοκιμάσω και στα κλαδιά. Δεν με πείραξε αυτό. Μάλλον όμως αυτό δημιούργησε την απίστευτη σκόνη αφού ο θρυμματιστής μετατράπηκε σε σφυρόμυλο.
Ποιος σου πουλάει μια μπάλα άχυρο; Τα μαγαζιά με τροφές ζώων δεν αποθηκεύουν σανό. Χρειάζεται τεράστιες αποθήκες. Τι να βγάλουν από αυτή την δουλειά; Δέχονται μόνο παραγγελίες για πολύ μεγάλη ποσότητα.

Πάλι καλά που μπόρεσα να προμηθευτώ μόνο 10 μπάλες. Αν δεν υπήρχε ο γνωστός, δεν θα μπορούσα.

Για ποιά περιοχή μιλάς ; Στην πρωτευουσα εισαι;
Γεματος ο τοπος άχυρα ειναι.
Αν εισαι Θεσσαλία, στείλε μου μήνυμα να σου δωσω οτι υλικό θελεις. (φορτηγάκι έχεις ;)

Δείτε και αυτο το βίντεο απο αγριαγκινάρα ΘΕσσαλική που εστάλη στο εξωτερικό για πελλετοποίηση. Την έβαλε με υγρασια 17,9 %. Εσυ τα άχυρα τα εβαλες στεγνα νομιζω.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16980 από Βιομαζιστής

Nasikas έγραψε: Για ποιά περιοχή μιλάς ; Στην πρωτευουσα εισαι;
Γεματος ο τοπος άχυρα ειναι.
Αν εισαι Θεσσαλία, στείλε μου μήνυμα να σου δωσω οτι υλικό θελεις. (φορτηγάκι έχεις ;)
Εσυ τα άχυρα τα εβαλες στεγνα νομιζω


Αν κάνεις κλικ στο προφίλ μου, θα μάθεις που κατοικώ.
Αν διαβάσεις 3 μηνύματα μου παραπίσω, (τελευταίο στην 62 σελίδα) θα δεις ότι δεν τα έβαλα στεγνά.
Φορτηγάκι δεν είχα, πήρα όμως τον τελευταίο καιρό για τις ανάγκες του χωριού.
Τα μαγαζιά δεν πουλάνε μικροποσότητες. Τα χωράφια είναι γεμάτα αλλά άκοπα. Τι πρέπει να κάνω; Να στηθώ και να περιμένω πότε θα τα κόψουν, πότε θα τα κάνουν μπάλες για να μου τα δώσουν;
Γνωριμίες με αγρότες δεν έχω στην περιοχή καθότι νέος. (πριν από τρία χρόνια κατοικούσα Αθήνα)
Over!

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.620 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ