Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3629 από antisakis
Σε παρακαλώ δυο ερωτήσεις:

1]Είσαι ευχαριστημένος από την μηχανή πέλλετ που έχεις, η αν χρειάζονταν να κάνεις αγορά τώρα, θα επέλεγες μια άλλη ?

Ειμαι ευχαριστημενος απο την μηχανη αλλα αν ειχα επιλογη τοτε που την αγορασα θα επαιρνα μια με δικο της κινητηρα και κατα προτιμηση πετρελαιο

2]Υπήρξαν ποτέ ανάγκες έχτρα λίπανσης της πελλετομηχανής, η αλλαγή του λιπαντικού λόγω υπερθέρμανσης ?
Ευχαριστώ.

οχι δεν ετυχε κατι τετοιο,
αλλα και ποτε δεν δουλεψα πανω απο 1-2ωρες συνεχομενα.



Οπως σου ειπαν και τα παιδια μην κανεις βιαστικες αγορες
υπαρχουν αγροτικα μηχανηματα παλια που με λιγο χρημα μπορεις να κανεις την δουλεια σου,
πχ θρυμματιστη, σφυρομυλο,ξηραντηρα,κλπ
αν εχεις και τρακτερ ακομα πιο ευκολα τα πραγματα για σενα.


......διαπιστώνω ότι τα φύλλα του ελαιόδεντρου προφανώς δεν γίνονται πέλλετ.

κοιτα τις φωτο παραπανω να δεις αν γίνονται,
αλλα και στον καυστηρα κανενα προβλημα
πολυ καλο πελλετ Α+++++++++++++
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3660 από AMBIENTES
Καλησπέρα και απο εμένα.Μετά από λίγο καιρό αφού διάβασα όλα όσα γραφτήκανε έχω να πώ ένα πράγμα,ότι οι έμποροι εδώ ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ μας έχουν μόνο για γδύσιμο και εξηγούμε.Πρίν λίγες μέρες ψάχνοντας για μπρικέτες βρηκα σε Ελληνικό σαιτ και μηχανή για μπρικέτα για παραγωγή 160-220 κιλά την ώρα,η τιμή της 15.000 ευρώ και γράφει οτι είναι και αποκλειστικός αντιπρόσωπος της εταιρίας χωρίς να λέει προέλευση.Μετά απο κανα 2-3 ώρες μπόρεσα να εντοπίσω την εταιρία και τους έστειλα email για να δώ πόσο πουλάνε ,η απάντηση πού ΄ήρθε αργότερα ήτανε 5.500 δολάρια,για ένα κομάτι όχι για περισσότερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3662 από ^silent_power^

Σχετικά με την συλλογή κλαδιών απο ελαιώνες, μακάρι να βρεθεί τρόπος να μειωθεί το κόστος, αλλά και να απομακρύνεται το χώμα

ο τροπος ειναι ενας και τοσο απλος για αγροτη.καταστροφεας με pick up για να φορτωνει απευθειας το θρυμμα σε πλατφορμα. ΠΡΟΣΕΞΕ: αν ο καταστροφεας απο κατω ειναι κλειστος και τροφοδοτειτε με συστημα απο μπροστα...δεν παιρνει χωμα. χωμα παιρνει οταν τα σφυρια δουλευου κατω στην γη...ασε που φθυρονται δεκα φορες γρηγοροτερα γιατι συνεχεια βρισκει σε χωμα πετρες κλπ.

και όσοι ζείτε σε Δυτ. Μακεδονία, ενδιαφέρον θα έχει η ημερίδα στις 17 Γενάρη στην Πτολεμαίδα.

σιγουρα θα μας λυνονταν πολλες αποριες και θα μαθεναμε αρκετα πραγματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3663 από ^silent_power^

antisakis έγραψε: Καλη χρονια σε ολους και απο μενα με υγεια πανω απο ολα..
Το θετικο ειναι οτι δοκιμασα την πελλετιερα χθες να δω πως θα μου παει ο καινουργιος χρονος
με θρυμματα ελιας απο τον ^silent_power^
και οξυας δικα μου

καλημερα σακη και χρονια πολλα!!
με τη υγρασια το εβαλες στην μηχανη? ειχες κανενα προβλημα? δοκιμασες να τα καψεις? αν ναι,πως σου φανηκαν.κανουν καλητερη καυση αο αλλα υληκα?

εδω μια φοτο απο πελλετς μονο ελια με υγρασια 18%

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3664 από ^silent_power^
το μοδελο jumbo εκανε περιπου 60000δολαρια 1.5τονο ωρα + τελωνια δασμοι κτλ το μικποτεροτου μοντελο 10000δολαρια λιγοτερο[/quote]

Το jumbo βέβαια είναι τεράστιο μηχάνημα...
Αλλά από την άλλη, αυτό το μηχάνημα δεν θα κόστιζε 60.000 εάν κατασκευαζόταν στην Ελλάδα, αλλά περίπου 40.000...
Κάτι μου λέει ότι είναι απατεώνες και οι Ινδοί - αλλά τι είναι αυτό το κάτι δεν ξέρω...

περιπου 40000? πως υπολογησες το ποσο?
το μικροτερο τη παραγωγη βγαζει?
(60.000$ = 46.000Ε)
ψυλο λογικο ακουγεται το ποσο οταν μιλαμε για τοσο μεγαλη παραγωγη.σκεψου...εχει 80 αλογα μοτερ.

Σχεδιάζω μηχανήματα εδώ και πάρα πολλά χρόνια...
Υπάρχουν πολλοί παράμετροι για να την πατήσει κάποιος στον σχεδιασμό ενός μηχανήματος.
Οπότε είναι χιλιάδες φορές καλύτερο να αντιγράψεις το πρώτο μηχάνημα, παρά να σχεδιάσεις ένα νέο σε ένα κομμάτι άσπρο χαρτί , γιατί ο κατασκευαστής του σίγουρα θα έχει λύσει τα αρχικά προβλήματα που έχει κάθε νέα σχεδίαση.
Γιατί λοιπόν να σπας την κεφαλήν σου με το να λύνεις προβλήματα που έχουν λύσει άλλοι;
Απλά βελτιώνεις αυτό που έχουν σκεφτεί άλλοι... :lol: :lol: :lol:
Άρα εισάγεις ένα και μόνο, και πάνω σε αυτό κάνεις παιχνίδι...

εχεις δικιο...συμφωνω απολυτα.

με θρυμματα ελιας απο τον ^silent_power^.

ΟΑΝΝΗΣΕΑ το εν λογο τρυμμα ειναι απο τον αρχαιο σφηρομυλλο που ειχες δει!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3665 από ^silent_power^

γιωργος έγραψε: μπραβο ωρε σακη καλη δουλεια!!!
αλλα κριμα που αγοραζεισ ακομα πελλετ με τετοιο εργαλειο βαλτο να δουλεψειστο φουλ!!!
παρε πριονιδη απο κανενα μαραγγο και βγαλε παραγωγη.
εχει κανενασ πελετομηχανη στηνΑττικη να κανουμε καμια δοκιμη
πριονιδη-ροκανιδη εχουμε αφθονο !!



απο οτι καταλαβα, στις πολεις υπαρχει σοβαρο προβλημα με τα πριονιδια.δεν ξερουν τι να τα κανουν. σε αντιθεση με εδω που αν βρεις απο κανεναν μαραγγο, που με αυτην την κριση εχει μειωθει πολυ η δουλεια και σ΄αυτους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.298 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ