Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70464 από sirio
Απαντήθηκε από sirio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

KERBEROS έγραψε: Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70466 από sirio
Απαντήθηκε από sirio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
protino to ENERGY-75 CLAM.IT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70489 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @madbad31
Μην βιάζεσαι να το κλείσεις. Πρώτα σιγουρέψου ότι δεν χάνει από πουθενά και ότι δεν τραβάει αέρα από την την σύνδεση τζακιού - καμινάδας και μετά το κλείνεις. Για να το στρώσεις δεν το τσιτάρεις αμέσως, θέλει να ανεβάζεις σιγά σιγά τις θερμοκρασίες. Στο φουλ ανοιχτό τον αέρα και πολλά ξύλα μετά από 10-15 ώρες λειτουργίας.


Δε βιαζομαι εγω,η γυναικα μου βιαζεται :P (για να καθαρισει το σπιτι μιας που ειναι γιαπι)τελικα θα το κλεισω Σαββατο πρωι,χθες εκαψε 5-6 ωρες χαλαρα-μετρια σημερα αλλο τοσο λιγο πιο δυνατα,Αυριο θα το τσιτωσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70500 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν καπνίζει................ η γκρίνια θα είναι περισσότερη :S


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70529 από dimthanasi
Απαντήθηκε από dimthanasi στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλε house με το φιλτρο ανθρακα δεν μυριζει τιποτα μεσα στο σπιτι σου ενοεις ε? Αυτο πλενετε η το αλαζεις καθε καποιο χρονικο διαστημα? Δεν σου μειωνει το τραβηγμα του αερα? Γιατι σκεφτομε την τοποθετηση ενεργειακου αεροθερμου τζακιου αλλα αυτη η καπνα που υπαρχει στη Αθηνα το βραδυ με εχει αποτρεψει αν ειναι να μυριζει και μεσα στο σπιτι και πολυ περισοτερο να βαζει μικροσωματιδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70540 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
To spiti μου είναι μεζονέτα 135 τμ. Στον κάτω όροφο έχει εγκατασταθεί κασέτα la nordica 70 ventilato και εναλλάκτης θερμότητας. Τον κάτω όροφο τον ζεσταίνει εύκολα στους 23. Πάνω παει σιγά σιγά στους 19-20. Το μπουρί περνάει απο το δωμάτιο ακριβώς από πάνω από το τζάκι μέσα από γυψοσανίδα στην οποία έχω ανοίξει τρύπες κάτω και πάνω και μέσω φυσικής ροής ζεσταίνεται το δωμάτιο.

Αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής: Δεδομένου ότι ο κάτω όροφος ζεσταίνεται εύκολα και με σκέτη την κασέτα (χωρίς τον εναλλάκτη) σκέφτομαι να τον καταργήσω και να βάλω το βεντιλατέρ στο πάνω δωμάτιο οπότε η γυψοσανίδα θα λειτουργεί σαν εναλλάκτης δεδομένου ότι στην κάτω τρύπα της γυψοσανίδας θα τοποθετήσω το βεντιλατέρ. Έτσι αφενός χωρίς να έχω εναλλάκτη κάτω το μπουρί πάνω θα είναι πιο ζεστό και αφετέρου, με το βεντιλατέρ θα παίρνω πιο γρήγορα τη ζέστη οπότε θα έχω καλύτερη ισορροπία πάνω κάτω στη θερμοκρασία.

Συμφωνείτε; Πιστεύετε ότι θα λειτουργήσει;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.712 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ