Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3733 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα

Μετα απο 2 μέρες που πεδευομαι με το τζακι τελικά τελειώνω αύριο (εχει μείνει μονό να κλείσω την φούσκα μπροστά με γυψοσανίδα.

Δοκίμασα να το ανάψω σήμερα για να δω τυχόν διαρροές καπνού από τα μπουριά για να μπορεσω να το φτιάξω πριν το κλείσω.

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι το τζακι σαν να μην τραβάει καλά. Τι εννοώ :

Έβαλα μεσα 2 μεγαλα κουτσουρα (μεσε) και δοκιμασα να το αναψω. Άργησαν πολύ για να παρουν και οταν τελικα αρπαξαν, η φλωγα ηταν αρκεα "νωχελική" δοκιμασα να ρυθμισω την εισαγωγη αερα που εχει αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα. Οταν ανοιγα ελαχιστα την πορτα τοτε δυνάμωνε η φωτια. Το αποτελεσμα ειναι οτι οταν το παρατησα στην ησυχία του με κλειστή την πόρτα του και το ρυθμιστικό του αερα ανοιχτό τελικα μετα απο καενα μισαωρο εσβησαν τα ξυλα?

Επισης να πω οτι καποιες στιγμες γεμιζε η εστια καπνο αλλα μολις του ανοιγα ελαχιστα την πορτα τοτε εφευγε

Συπληρωματικα να αναφερω οτι τα κουτσουρα ηταν καταξερα και οτι στην καμιναδα δεν εχω βαλει ακομη καπελα

Κανεις καμια ιδεα?

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3737 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν μπορείς να ανάψεις με μεγάλα κούτσουρα, θα ξεκινάς με μικρά και κατά προτίμηση οξυά που αρπάζει εύκολα και κάνει φλόγα. Για να πάρει πιό γρήγορα, αφήνεις την πόρτα ανοιχτή 1 πόντο, για να παίρνει πολύ αέρα στην αρχή που τον χρειάζεται και εννοείται τέρμα ανοιχτό από κάτω. Όταν πάρει καλά, τότε κλείνεις την πόρτα και ρυθμίζεις. Και από ότι φαίνεται από τον καπνό, τα κούτσουρα δεν ήταν κατάξερα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #3742 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: Asteris, σου ειναι ευκολο να ανεβασεις μια φωτο απο τα τζακια σου?


Το δίφατσο έχει βεντιλατέρ και εξυπηρετεί μεσαίο και πάνω όροφο, το απλό είναι φυσικής ροής και εξυπηρετεί το ισόγειο.




Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3752 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

sofix έγραψε: Asteris, σου ειναι ευκολο να ανεβασεις μια φωτο απο τα τζακια σου?


Το δίφατσο έχει βεντιλατέρ και εξυπηρετεί μεσαίο και πάνω όροφο, το απλό είναι φυσικής ροής και εξυπηρετεί το ισόγειο.

Asteris το διφατσο απο πανω το εφαγες και χωρεσες μεσα την εστια?.αν θυμαμαι καλα μου ειχες πει, οτι και εσυ ειχες θεμα με το υψος..πολυ ομορφο παντως
το διφατσο αν το δουλευεις 24 ωρες,30 μερες το μηνα ποσα ξυλα περιπου καταναλωνεις..?

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3777 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δοκιμστικο κάψιμο

Αύριο το κλείνω κ τέλος


Invicta Compact 700
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3785 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

jimopoulos έγραψε:

Asteris έγραψε:

sofix έγραψε: Asteris, σου ειναι ευκολο να ανεβασεις μια φωτο απο τα τζακια σου?


Το δίφατσο έχει βεντιλατέρ και εξυπηρετεί μεσαίο και πάνω όροφο, το απλό είναι φυσικής ροής και εξυπηρετεί το ισόγειο.

Asteris το διφατσο απο πανω το εφαγες και χωρεσες μεσα την εστια?.αν θυμαμαι καλα μου ειχες πει, οτι και εσυ ειχες θεμα με το υψος..πολυ ομορφο παντως
το διφατσο αν το δουλευεις 24 ωρες,30 μερες το μηνα ποσα ξυλα περιπου καταναλωνεις..?


Φάγαμε 2-3 πόντους από πάνω για να μπει. Δεν το δουλεύω 24 ώρες, τώρα καίει το τελευταίο κούτσουρο μέχρι τις 1 το βράδυ και μετά το αφήνω να σβήσει. Αυτήν την στιγμή έχω 25 βαθμούς και το πρωί θα έχω 22. Πάνω έχω 22 και το πρωί θα έχω 20. Το ξανανάβω περίπου το μεσημέρι. Καίει 3 κιλά την ώρα κατά μέσο όρο, 3.5 όταν έχει παγωνιές, 2.5 τις καλές ημέρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.556 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ