Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9668 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: giol
απο αυτα που ειδα που κοιτας μαλλον φιλε δεν πηρες πρεφα απο το νημα τι γινεται.
Φτιαξε φραπεδαρα σπεσιαλ διωξε την γυναικα με τα παιδια και ξεκινα να διαβαζεις απο την αρχη αλλιως ελα για τσιπουρακι απο το κλαμπ μου.
κοιτας κασετες και ασχετα τζακια φιλε.Θες κατι απλο λιτο να ζεσταινει να καιει καλα και να μην σου βγει ο κουκος αηδονι και το βασικοτερο ο μαστορας που θα το βαλει και βλακας να ειναι να μην εχει την δυνατοτητα να κανει λαθος


Φίλε erimiti, όλα τα κοιτάω και foyer και κασσέτες, αλλά επειδή φοβάμαι τους μάστορες κλίνω προς την κασέττα. Βλέπεις έχω πυρότουβλο χτιστό τζάκι και αν μπει μια καλή κασέτα και τίποτα να μην κάνει ο μάστορας θα δουλεύει, αλλά αν του πω να γκρεμίσει και να φτιάξει αεροθάλαμο στο μονότουβλο... βλέπω να γίνομαι μέλος στο κλαμπ σου και να έχω πληρώσει για ενεργειακό.
Διαβάζω πολλά φόρουμ Γαλλικά και με invicta,godin,turbo fonte,philippe κτλ Γαλλικά foyer, πάντα βρίσκεις κάποιους που έχουν καεί από τον μάστορα και εκεί έχουν μεγάλη εμπειρία.

Παρεμπιπτόντως σε ένα από αυτά διάβασα και ένα ποστ που υποστήριζε ένας τύπος ότι τα invicta είναι πιο φθηνά απο τα υπόλοιπα γαλλικά γιατί χρησιμοποιούν ανακυκλωμένο μαντέμι. Έλεγε ότι αυτό συνήθως δεν είναι μεγάλο πρόβλημα άλλα έχει αυξημένες πιθανότητες να αστοχήσει το υλικό σε σχέση με το πρωτογενές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9670 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

boinky έγραψε:

Asteris έγραψε: Ποιό μοντέλο είναι? Κασέτα ή Foyer? Πόσο κάνει? Είδες τα αντίστοιχα φτηνότερα Edilkamin, Nordica, Invicta?


Για να είμαι ειλικρινής δεν εχω κοιτάξει καθόλου άλλης εταιρείας. και αυτό γιατί δεν είχα "πρόσβαση" .

Κασέτα είναι αυτό που θα παραγγείλω 2510s το σπίτι είναι περίπου 80 τ.μ. ο χώρος που θα τοποθετηθει είναι 27 τ.μ (ενιαίος) και θέλω να ζεστάνω και το υπόλοιπο σπίτι (απόσταση από τζάκι ~4μέτρα) με αεραγωγούς (ένας φίλος με αντίστοιχα τ.μ. σπίτι και το ίδιο τζάκι και γίνετε "φούρνος" εκει μέσα).


Φίλε boinky, η κασέττα που σου λένε είναι καλή αλλά πρέπει να σου βγαίνει γύρω στα 2000 χωρίς τα περαστικά και σε αυτήν την τιμη (και φθηνότερα) υπάρχουν δεκάδες αξιόλογες (και μεγαλύτερης ιχύος) κασέττες. Καλύτερα να δεις και καμιά άλλη πριν αποφασίσεις. Πάντως για 80 τ.μ. θέλεις 16 kw για να κρατάς 21 μέσα με 0 έξω, οπότε αν εκεί που μένεις πέφτουν χαμηλά η θερμοκρασίες θα χρειαστεί να την καις στο φουλ συνέχεια και αυτό δεν είναι καλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9672 από boinky
Απαντήθηκε από boinky στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε:

boinky έγραψε:

Asteris έγραψε: Ποιό μοντέλο είναι? Κασέτα ή Foyer? Πόσο κάνει? Είδες τα αντίστοιχα φτηνότερα Edilkamin, Nordica, Invicta?


Για να είμαι ειλικρινής δεν εχω κοιτάξει καθόλου άλλης εταιρείας. και αυτό γιατί δεν είχα "πρόσβαση" .

Κασέτα είναι αυτό που θα παραγγείλω 2510s το σπίτι είναι περίπου 80 τ.μ. ο χώρος που θα τοποθετηθει είναι 27 τ.μ (ενιαίος) και θέλω να ζεστάνω και το υπόλοιπο σπίτι (απόσταση από τζάκι ~4μέτρα) με αεραγωγούς (ένας φίλος με αντίστοιχα τ.μ. σπίτι και το ίδιο τζάκι και γίνετε "φούρνος" εκει μέσα).


Φίλε boinky, η κασέττα που σου λένε είναι καλή αλλά πρέπει να σου βγαίνει γύρω στα 2000 χωρίς τα περαστικά και σε αυτήν την τιμη (και φθηνότερα) υπάρχουν δεκάδες αξιόλογες (και μεγαλύτερης ιχύος) κασέττες. Καλύτερα να δεις και καμιά άλλη πριν αποφασίσεις. Πάντως για 80 τ.μ. θέλεις 16 kw για να κρατάς 21 μέσα με 0 έξω, οπότε αν εκεί που μένεις πέφτουν χαμηλά η θερμοκρασίες θα χρειαστεί να την καις στο φουλ συνέχεια και αυτό δεν είναι καλό.


α) Να σε ρωτήσω τι εννοείς όταν λες περαστικά?
β)και γιατί χρειάζομαι 16 kw πως μπορώ να το υπολογίσω αυτό? εδώ κανα δυο βδομάδες ποιάνει χαμηλές θερμοκρασιες (ευτυχως) αν μου έλεγες για το χωριο μου ναι ίσως ήθελα 20 kw αφου το χειμώνα ποιανει -10 μέσο όρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9678 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
[quote}
Παρεμπιπτόντως σε ένα από αυτά διάβασα και ένα ποστ που υποστήριζε ένας τύπος ότι τα invicta είναι πιο φθηνά απο τα υπόλοιπα γαλλικά γιατί χρησιμοποιούν ανακυκλωμένο μαντέμι. Έλεγε ότι αυτό συνήθως δεν είναι μεγάλο πρόβλημα άλλα έχει αυξημένες πιθανότητες να αστοχήσει το υλικό σε σχέση με το πρωτογενές.[/quote]

καλημερα

το παραπάνω ειναι πολυ ενδιαφέρων
μπορεις να γραψεις το link που αναφέρεται στα παραπανω που γραφεις?

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9686 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
giol
απλα συνταγη που εχει πετυχει δεν την αλλαζεις φιλε.
Μιλα με καποιον που εχει βαλει τζακι προσφατα και ειναι ευχαριστημενος φωναξε τον μαστορα που εκανε την τοποθετηση κερνας κανα μεζε με τσιπουρο ξυλα στο τζακι και εισαι αρχηγος φιλε.
Οπως ξανα ειπα ο Αστερης μενει απεναντι μου εαν κανω κατι με το τζακι θα κανω οτι εκανε ο αστερης γιατι και ποιο ακριβα να μου βγει θα εχω την κεφαλα μου ησυχη και οχι οπως φετος που τραβηξα μπουνια στο κεραμικο γυαλι(45ευρω).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9695 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

καλησπέρα σε όλους!
Ύστερα απο 3 ώρες ανάγνωσης (φυσικά και δεν καταφερα να το διαβάσω όλο) είπα να κάνω και εγώ την ερωτηση μου.
Την τρίτη θα παραγγείλω ενεργειακό τζάκι της Dovre (έχουν 2-3 γνωστοί και είναι ικανοποιημένοι και σίγουρα δεν θέλω να μπω στο club που είχε φτιάξει ό εριμήτης, χωρίς παρεξήγηση) αλλά στα όσα διάβασα δεν είδα κάποιο σχόλια θετικό, τι να κάνω να το παραγείλω ή όχι???? να αναφέρω ότι είμαι επαρχεία άρα είναι θέμα ότι δεν έχω άμμεση προσβαση σε εταιρείες - μεταπωλητές.
Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι την όλη "επιχείρηση τζάκι" θα την κάνω εγώ και ο αδερφός μου.

δεκτό όποιο σχόλιο (θα απαντησω )


Αν ψάξεις στην Πολωνική αγορά θα το βρεις πολύ φθηνότερα συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών.
To κοίταγα και γω αλλα τελικά βρήκα πήρα μια κασέτα της Spartherm.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.650 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ