Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9649 από boinky
Απαντήθηκε από boinky στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπέρα σε όλους! :woohoo:
Ύστερα απο 3 ώρες ανάγνωσης (φυσικά και δεν καταφερα να το διαβάσω όλο) είπα να κάνω και εγώ την ερωτηση μου.
Την τρίτη θα παραγγείλω ενεργειακό τζάκι της Dovre (έχουν 2-3 γνωστοί και είναι ικανοποιημένοι και σίγουρα δεν θέλω να μπω στο club που είχε φτιάξει ό εριμήτης, χωρίς παρεξήγηση) αλλά στα όσα διάβασα δεν είδα κάποιο σχόλια θετικό, τι να κάνω να το παραγείλω ή όχι???? να αναφέρω ότι είμαι επαρχεία άρα είναι θέμα ότι δεν έχω άμμεση προσβαση σε εταιρείες - μεταπωλητές.
Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι την όλη "επιχείρηση τζάκι" θα την κάνω εγώ και ο αδερφός μου.

δεκτό όποιο σχόλιο (θα απαντησω :silly: )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9653 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ποιό μοντέλο είναι? Κασέτα ή Foyer? Πόσο κάνει? Είδες τα αντίστοιχα φτηνότερα Edilkamin, Nordica, Invicta?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9656 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

giol έγραψε: Συμφορουμίτες, στην προσπάθεια μου για να αποφασίσω ποια εστία θα βάλω, έφτιαξα έναν πίνακα συγκριτικό με τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν και τα βαθμολόγησα με βάση όσο το δυνατόν αντικειμένικα κριτήρια.Παραθέτω τον πίνακα για σχολιασμό.
www.freefilehosting.net/tzaki
http://flic.kr/p/bkmBDS


Τζάκι αγοράζεις, όχι αμάξι. Απλά τα πράματα. Να ζεσταίνει χωρίς να καίει πολύ. Ούτε Mercedes χρειάζεται, ούτε BMW. Ένα Huyndai, ένα Fiat, άντε ένα Opel πχ είναι μιά χαρά για την δουλειά, να εκτελεί τις μετακινήσεις θέλεις. Εκτός αν σου περισσεύουν...

Πρώτα υπολογίζεις τι ισχύ θες. Αν κοιτάς τα εννιάρια και μαζί και τα 18άρια, τότε δεν ξέρεις τι θες. Ή μικρό θες, ή μεγάλο, μην κοιτάς λοιπόν και τα δύο. Μετά τσεκάρεις αποδόσεις. Τι με νοιάζει αν το Jolly έχει 7 ροές αέρα και 12 ρυθμιστικά, όταν βγάζει λιγότερη απόδοση από την Invicta 800 turbo vision. Η δευτερογενή δεν μας ενδιαφέρει αν δεν δίνει απόδοση. Θα σου δώσει κανείς τα συγχαρίκια που βγάζεις 0.13 μονοξείδιο έναντι 0.22 της Invicta, ή θα σου πει, ΝΑ μ@λ@κα που έδωσες τα τριπλάσια λεφτά και έχεις χειρότερη απόδοση από την φτηνή εστία? Ρυθμιστικά θα τα πειράζεις μόνο όταν θες να αλλάξεις θερμοκρασία. Εγώ έχω ένα και το βάζω στο max μέχρι να πιάσει 23 και μετά το βάζω στο μισό και το ξεχνάω την υπόλοιπη ημέρα.


Asteri ,κοιτάω και τα μικρά και τα μεγάλα σε ισχύ γιατί δεν έχω αποφασίσει αν θα βάλω αεραγωγό για τα μέσα δωμάτια (10 μέτρα) ή όχι. Χωρις αεραγωγό το σαλόνι 55 τ.μ. το ζεσταίνω με 10 kw (όταν έξω έχει 0 και μέσα θα έχω 21), με αεραγωγό θέλω 15+. Αυτή την στιγμή προσανατολίζομαι σε εστία μεγάλης ισχύος ωστέ να έχω την δυνατότητα να φέρω αεραγωγό.
Η δικιά σου όταν την δουλεύεις στο ρελαντί πόσα kw την υπολογίζεις ότι δίνει;
Στις επόμενες μέρες θα πάω στην climatherm να δω μήπως πετύχω καμιά καλή τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9657 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
8-14 είναι η δικιά μου, με 28 max.

Η λογική λέει ότι δεν βάζεις στην ίδια σύγκριση μικρά και μεγάλα κυβικά. Δεν συγκρίνουμε Fiat Panda με Opel Insignia, θα βγει στρεβλό συμπέρασμα. Το Panda πχ έχει τον χειρότερο 1200άρη κινητήρα της αγοράς, αλλά έχει καλύτερη κατανάλωση από το Insignia 1800. Είναι καλύτερο από το Insignia?

Το ίδιο ισχύει και για τα τζάκια. Τι να τα κάνω πχ τα 80% της Nordica, άμα δεν φτάνουν τα 9kW και παγώνω? Και 100% να είχε, πάλι μάπα επιλογή θα ήταν για το σπίτι μου, που θέλει 12-14...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9659 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
giol
απο αυτα που ειδα που κοιτας μαλλον φιλε δεν πηρες πρεφα απο το νημα τι γινεται.
Φτιαξε φραπεδαρα σπεσιαλ διωξε την γυναικα με τα παιδια και ξεκινα να διαβαζεις απο την αρχη αλλιως ελα για τσιπουρακι απο το κλαμπ μου.
κοιτας κασετες και ασχετα τζακια φιλε.Θες κατι απλο λιτο να ζεσταινει να καιει καλα και να μην σου βγει ο κουκος αηδονι και το βασικοτερο ο μαστορας που θα το βαλει και βλακας να ειναι να μην εχει την δυνατοτητα να κανει λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9661 από boinky
Απαντήθηκε από boinky στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ποιό μοντέλο είναι? Κασέτα ή Foyer? Πόσο κάνει? Είδες τα αντίστοιχα φτηνότερα Edilkamin, Nordica, Invicta?


Για να είμαι ειλικρινής δεν εχω κοιτάξει καθόλου άλλης εταιρείας. και αυτό γιατί δεν είχα "πρόσβαση" .

Κασέτα είναι αυτό που θα παραγγείλω 2510s το σπίτι είναι περίπου 80 τ.μ. ο χώρος που θα τοποθετηθει είναι 27 τ.μ (ενιαίος) και θέλω να ζεστάνω και το υπόλοιπο σπίτι (απόσταση από τζάκι ~4μέτρα) με αεραγωγούς (ένας φίλος με αντίστοιχα τ.μ. σπίτι και το ίδιο τζάκι και γίνετε "φούρνος" εκει μέσα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.606 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ