Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90507 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

zio1980 έγραψε: φλατζόκολλα πρέπει να βάλω εκεί που 'εχει κόκκινα βελάκια???
πρέπει να βάλω πουθενά αλλού γιατί το άνοιξα που το άνοιξα, τουλάχιστον να ξεμπερδέυω..




Ναί φίλε μου ακριβώς εκεί. Φυσικά έχει και άλλα σημεία πιο πίσω γιατί όπως βλέπεις οι δύο σωλήνες αφήνουν κενό μεταξύ τους αλλά το καλύτερο είναι να βάλεις στην αρχή. Έχω κι εγώ φωτογραφίες πριν και μετά αλλά είναι μεγάλες και δε ξέρω πως να τις σηκώσω εδώ, αν θες πες μου mail να στις στείλω. Επίσης καλό θα ήταν (όχι και απαραίτητο εντελώς) να τρίψεις με κανα γυαλόχαρτο τα σημεία που θα βάλεις φλατζαόκολλα για να πιάσει καλύτερα. Άπλωσε την με το δάχτυλο παντού γύρω γύρω και με υπομονή. Έχε και ένα πλαστικό ποτηράκι με νερό να βρέχεις τα δάχτυλά σου για να μη κολλάει πάνω τους η φλατζόκολλα.

Και θα διαφωνήσω, η εταιρεία φταίει. ΕΓώ όταν τους πήρα τους το τόνισα πως με φλατζόκολλα εκεί χρήστες το φτιάηαν και επειμέναν πως ο δεύτερος σωλήνας ο εξωτερικός δεν επιστρέφει πίσω στο σιλό. Μα αν δεν επιστρέφει γιατί σταμάτησε ο καπνός όταν βάλαμε φλατζόκολλα. Μιας και το έχεις λύσει σε παρακαλώ δες αν ο εξωτερικός σωλήνας ενώνεται με το σιλό εσωτερικά, αν έχει δηλαδή κενό από το οποίο μπορεί να περνά ο καπνός και αν ναι βγάλτο και μία φωτογραφία να το δείξουμε στην εταιρεία.

Κι όσο για τους μάστορες, με συγχωρείτε πολύ αλλά αυτό το κόλπο ο καταναλωτής να γίνεται μπαλάκι ανάμεσα στις εταιρείες και τους μάστορες και κανείς να μη φταίει δε πάει πια. Ο μάστορας με το μηχανικό μου το πρότειναν το μηχάνημα, αυτοί τ πέρασαν, αυτοί πήραν τα λεφτά, αυτοί δεν έρχονται εδώ και ένα μήνα που τους καλώ με αυτούς υπέγραψα συμφωνητικό καλής λειτουργίας και αυτοί είμαι σίγουρος θα το περάσουν και αλλού το μηχάνημα και αν έχει τα ίδια προβλήματα θα έχουν ίδια συμπεριφορά. ΕΜπάσει περιπτώσει εμένα με νδιαφέρει η επίλυση των προβλημάτων κι όχι να μπω σε τέτοια συζήτηση.

Επίσης πιθανώς η κατάσταση αν φαίνεται πολύ χειρότερη από ότι είναι στην πραγματικότητα. Αν σου περνούσε και παλαιότερα καπνός τότε αυτή η μαυρίλα είναι απλά πίσσα που σιγά σιγά συσσωρευόταν σε εκείνο το σημείο του μειωτήρα. Αυτή η πίσσα λόγω του ότι είναι κολλώδης πιθανώς να ζόριζε το μειωτήρα για αυτό και να έβγαλε λάδια και να ήθελε άλλαγμα. Αν το πέλλετ που έβγαλες μέσα από τον ίδιο τον κοχλία ήταν καθαρό σημαίνει πως ότι γινόταν, γίνόταν περιφερειακά και εξωτερικά του κοχλία. Ελπίζω όλα να λυθούν με τη φλατζόκολλα. Και εγώ τώρα αδειάζω το σιλό επίτηδες εντελώς για να δω σε τι κατάσταση είναι αυτά τα σημεία.

Περιμένουμε νέα σου φίλε μου.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90512 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
το εμαιλ μου είναι zisisilias@yahoo.gr...πάντως αν δεν μου έβγαζε καπνό ο μειωτήρας δεν θα το άνοιγα καθόλου..απλώς επειδή απο τη μαβιλ μου είπαν να βάλω σιλικόνη στο σημείο του μειωτήρα που βγαίνει ο αέρας, ενώ ο προμηθευτής μου είπε να καθαρίσω τον κοχλία είδα αυτά που είδα...
πόσες ώρες χρειάζεται η φλατζόκολλα για να στεγνώσει και να το βάλω μπρός??είναι φλατζόκολλα ή κάποιο είδος σιλικόνης???
το πέλλετ που έβγαλα απο το χώρο του κοχλία δεν ήταν σε αυτη τη τραγική κατάσταση..κολλώδες ήταν αυτό στις περιοχές που φαίνεται στις φωτο...θα έχω νέα πως δουλεύει ελ΄πιζω παρασκευή ή σάββατο
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by zio1980.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90518 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45
Ελπίζω όλα να λυθούν με τη φλατζόκολλα.

Εχεται απολυτο δικιο και για ολα τα αλλα που γραψατε αλλα στ αληθεια πιστευεται πως το
προβλημα του λεβητα θα λυθη με την φλατζοκολα.

Και επειδη σας βλεπω να πιανουν λιγο τα χεριασας και οτι παλευεται μονος σας ευχομαι να μην
χρειαστειτε τιποτα αλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90519 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Η φλατζόκολλα είναι υψηλής θερμοκρασίας είναι η δεύτερη σε αυτή τη σελίδα www.delos.gr/html/index.aspx?mid=998&man...ureid=1&category=255. Θα τη βρείς εύκολα σε Πράκτικερ κτλ και θα πάρεις την κόκκινη που αντέχει μέχρι 300. Υπάρχει και η μέχρι 1000 αλλά με συμβούλεψαν να μη τη βάλω γιατί σκληραίνει πολύ και μετά θα δυσκολευτείς να τη βγάλεις αν χρειαστεί. Γύρω στα 6,5 ευρώ το μεγάλο σωληνάριο. Στις οδηγίες λέει να την αφήσεις να στεγνώσει 24 ώρες. Εγώ την άφησα 17 χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ ο χρήστης mavil 34 μου είχε πει πως την άφησε 3 4 ώρες. Για να είσαι σίγουρος αστην καμια δεκαριά ώρες. Σε μένα εκεί που έβγαζε ντουμάνι τώρα δε βγάζει ίχνος καπνού ενώ το σιλό κοντεύει να αδειάσει. Ελπίζω να σε βοήθησα. Δες αν μπορείς να βγάλεις φώτο το σημείο που ενώνεται ο εξωτερικός σωλήνας με τηνέισοδο του πέλλετ από το σιλο, αυτό δηλαδή που έχεισ ήδη βγάλει. όμως αφαίρεσε τα πέλλετ για να δούμε αν έχει εκεί κενό από το οποίο να μπορεί να περάσει καπνός στο σιλο.

Α ναι αν όντως έχει κενό στο τελευταίο σημείο πριν το σιλό πιθανώς να αξίζει τον κόπο να βάλεις και εκεί φλατζόκολλα, το άνοιξες που το άνοιξες. Έτσι αν κάποτε καεί αυτή που θα βάλεις μπροστά, θα έχεις την πίσω οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Φυσικά ειδικός δεν είμαι και στα λέω αυτά με κάθε επιφύλαξη.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90539 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Primus 45

george cc έγραψε: Παρατήρησα οτι τις τελευταιες μερες που εχει ζέστη και μπαίνει σε λειτουργια 2-3 ώρες την ημέρα μεχρι να πιασει την θερμοκρασία του θερμοστάτη δηλαδή, οταν σβήσει, και πέσει η θερμοκρασία νερου απο τους 70 βαθμούς στους 67, ξαναμπαίνει σε λειτουργία μόνος του ο καυστήρας μέχρι να ξαναπιασει τους 70 βαθμούς και να σβήσει.Ετσι τρώει τσάμπα καύσημο αφου δεν λειτουργει ο κυκλοφορητης εκεινη την ωρα για να ζεστάνει το σπίτι, που ετσι κι αλλιώς δεν χρειαζεται.
Είναι ρύθμιση αυτή του λεβητα ή ο δικός μου δουλευει τσάμπα απο μονος του;


Ολοι οι λέβητες βιομάζας - πέλλετ τύπου volcano λειτουργούν με αυτό τον τρόπο. Πίστεψέ με κοστίζει λιγότερο να συντηρεί παρά να ξαναζεσταίνει απο την αρχή.



Καλογιάννης έγραψε:

george cc έγραψε: Παρατήρησα οτι τις τελευταιες μερες που εχει ζέστη και μπαίνει σε λειτουργια 2-3 ώρες την ημέρα μεχρι να πιασει την θερμοκρασία του θερμοστάτη δηλαδή, οταν σβήσει, και πέσει η θερμοκρασία νερου απο τους 70 βαθμούς στους 67, ξαναμπαίνει σε λειτουργία μόνος του ο καυστήρας μέχρι να ξαναπιασει τους 70 βαθμούς και να σβήσει.Ετσι τρώει τσάμπα καύσημο αφου δεν λειτουργει ο κυκλοφορητης εκεινη την ωρα για να ζεστάνει το σπίτι, που ετσι κι αλλιώς δεν χρειαζεται.
Είναι ρύθμιση αυτή του λεβητα ή ο δικός μου δουλευει τσάμπα απο μονος του;


Μήπως είναι θέμα συνδεσμολογίας με τον ηλεκτρικό σου πίνακα. Στη δική μου συνδεσμολογία (μεζονέτα 3 ορόφων με αυτονομία σε κάθε όροφο και ωηφιακούς θερμοστάτες) ο λέβητας δουλεύει ως εξής:

Ζεσταίνει τα νερά και ο κυκλοφορητής ξεκινά να δουλεύει στη θερμοκρασία που έχεις θέσει εσύ στο λέβητα πχ 50. Σταματά να δουλεύει ο λέβητας όταν πιάσει τη θερμοκρασία των ζεστών νερών πχ 70. Ο κυκλοφορητής δουλεύει συνεχώς εφόσον είναι ανοιχτοί οι θερμοστάτες. Ο λέβητας σε αυτή τη φάση ξαναπαίρνει μπρος περίπου στους 67 και ξαναζεσταίνει μέχρι 70. Μέχρι να κλείσουν οι θερμοστάτες ο κυκλοφορητής δουλεύει ακατάπαυστα και ο λέβητας θα δουλεύει στον παραπάνω κύκλο για να κρατά ζεστά τα νερά, παρόμοια με τη δική σου λειτουργία. Αν κλείσουν όλοι οι θερμοστάτες, κλείνουν όλες οι ηλεκτροβάνες και με το που κλείνουν οι ηλεκτροβάνες κλείνει όλος ο λέβητας και μπαίνει σε λειτουργία "ύπνου" με εντελώς σβηστό τον πίνακά του. Αν ζητήσει κάποιος θερμοστάτης, θα ανοίξει η ηλεκτροβόνα και με το που θα ανοίξει θα πάρει μπρος ο λέβητας.

Αυτό που περιγράφεις εσύ ίσως σημαίνει πως έχεις άλλη συνδεσμολογία. Είτε κρατά ζεστά νερά για το μπόιλερ είτε δεν έχει συνδεοσμολογία σωστή για να κλείνει ο λέβητας ή κάτι άλλο που δε ξέρω. Πάντως αν δε ζητάνε οι θερμοστάτες ο λέβητας κλείνει αυτόματα όλος.


Οταν λές λειτουργία "ύπνου" τι ακριβώς εννοείς; Σταματάει εντελώς; Η θερμοκρασία του μπόιλερ του λέβητα πέφτει και δεν την συντηρεί; Δηλαδή αν ο "ύπνος" λειτουργήσει 2 ή 3 ώρες λόγο μη ζήτησης η θράκα δεν πέφτει χαμηλά; Πώς ξανά ανάβει χωρίς καύσιμο στο πιάτο; Πως ακριβώς λειτουργεί εξήγησε μας.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90553 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Το λειτουργία ύπνου ακούγεται πιο εφετζίδικο από ότι είναι, στην πραγματικότητα απλά κλείνει εντελώς ο λέβητας. Θα ξαναανοίξει μόνο του όταν ανοίξει κάποια ηλεκτροβάνα. Η θράκα όντως πέφτει και αυτό φαντάζομαι αντιμετωπίζεται εν μέρει από τη πατέντα με το μαγνήτη που παρουσίασαν κάποι άλλοι χρήστες. Τώρα για τα ζεστά νερά, δεν έχω ιδέα, κατά πάσα πιθανότητα αν τα ξοδέψεις όντως δε θα έχεις άλλο ζεστό νερό εφόσον είναι κλειστά τα καλοριφέρ. Φαντάζομαι το χειμώνα να έχω ζεστό νερό γενικά λόγω απαίτησης σε θερμότητα στο σπίτι. Για μετά υπάρχει ηλιακός. Στη μεζονέτα δε μένω ακόμη και απλά έκανα κάποια τεστ για να δώ πως καίει ο λέβητας. Φυσικά το μπόιλερ είναι διπλής ενέργειας δηλαδή μπορεί να ζεστάνει και με ρεύμα αλλά έχεις δίκιο σε αυτή την παρατήρηση σου. Όντως οι υπόλοιποι παιδιά τι συνδεσμολογία έχετε για το μπόιλερ, κρατά ζεστά νερά. Εσύ φίλε kakos πως το έχεις συνδεδεμένο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.251 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ