Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125166 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλή χρόνια σε όλους τους φίλους.
Έπεσαν στα χέρια μου προχτές 2 τσουβαλια από αυτά τα σβαι τα αυστριακά; Γερμανικά δεν ξέρω.
Σοκαριστικα !!! Ελάχιστη στάχτη ! Καθαρό το τζαμακι λες και δεν έκαψα καθόλου!!
Παρατήρησα όμως ότι αργούν πιο πολύ να ζεστάνουν τα νερά από το βουλγάρικο που έκαιγα το proggeto μάλλον έχουν λιγότερη θερμική απόδοση.
Αλλά αν καίω αυστριακό θα θέλει καθάρισμα ανα 7-8 ημέρες έτσι όπως το είδα.
Τελικά παιδιά καλός ο Λεβητας και απροβλημάτιστος ως στιγμής αλλά μεγάλο μείον του ο μικρός χώρος στο σιλο. Μιλάω πάντα για τον necia 25 .

Ερωτήσεις τώρα:
Το μπόιλερ για ζεστά νερά συνδέετε πριν τα καλοριφέρ; ´η μετά; Δηλαδή τα νερά του Λεβητα τα ζεστά που είναι καλύτερα να πηγαίνουν πρώτα; Στο θερμοσιφονο; Η στα σώματα;

Και δεύτερον:
Το μοτέρ που έχει για τον κοχλια τον κάνουμε τίποτα; Γρασο; Λάδια; Και πως τον καθαρίζουμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125539 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλή Χρονιά σε όλους.
Να σας γράψω και εγώ τις μέχρι τώρα εμπειρία μου. Λοιπόν με τα νερά στο 70 σήμερα στους 72. Κυκλοφορητής στο 1. Ισχύ στο 3. Hermes 25KW, (Necia 25) και σώματα Hansa με ενδοδαπέδια σωλήνωση.Σπίτι 80τμ καθαρό (χωρίς τους εσωτερικούς τοίχους) με διπλό τούβλο και μόνωση, πόρτες - παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια. 1ος όροφος, ελεύθερο από όλες τις πλευρές και από πάνω ταράτσα, στον Ασπρόπυργο Αττικής.
Καίω 1-1,2 τσουβάλια όλη τη μέρα. Ανάβω στις 9:00 το πρωί με θερμοστάτη στους 21 και στους 22 μετά τις 17:00. Σβήνω στις 22:00-22:30 περίπου με 22 βαθμούς. Μέχρι το πρωί η θερμοκρασία έχει πέσει στους 18c. Με εξωτερικές 5-6.
Καλό θα είναι να αναφέρουμε και την μάρκα του πέλλετ που χρησιμοποιούμε για να δούμε και οι υπόλοιποι τι έχει δοκιμαστεί και δουλεύει καλά με τον λέβητα μας ώστε να βρίσκουμε την οικονομικότερη δυνατή λύση, νούμερο ένα ζητούμενο. Αυτή τη στιγμή έχω Golden Nuggets.
Βέβαια ακριβά σε σύγκριση με άλλα, αλλά με καλή πιστεύω απόδοση και λίγη στάχτη. Ενδεικτικά στα 33 τσουβάλια περίπου μισό κουβά στάχτη. Ο υδραυλικός μου είπε τα νερά στο 70 για απόδοση και οικονομία.
Από ιδία πείρα, ο θερμοστάτης είναι το πάν. Είχα αναλογικό και έκοβε και έδινε όποτε ήθελε, Τον δούλευα χειροκίνητα. Μετά από συζήτηση με τον Δήμο έβαλα ηλεκτρονικό και εκεί ήταν η μεγάλη αλλαγή.
Μη κολλάτε με τα νερά. Όσο πιο ζεστά τόσο πιο γρήγορα ζεσταίνεται το σπίτι. Ούτως ή άλλως ο θερμοστάτης κανονίζει πότε και πόσο θα ανάβει ο λέβητας. Απορώ πώς ζέσταινε το σπίτι του φίλος του φόρουμ με τα νερά στους 55. Ο λέβητας θα ανάβει πολύ ώρα με μεγάλη κατανάλωση. Εμένα χρειάζεται περίπου 3 ώρες να πιάσει την θερμοκρασία το πρωί και μετά όταν πέσει η θερμοκρασία δεν χρειάζεται ούτε 1 ώρα για να επανέλθει.
Δήμο, καλά ο θερμοστάτης δεν παίζετε, με έσωσε, το μπόιλερ μου (ηλιακός 200lt) είναι συνδεδεμένο παράλληλα με το καλοριφέρ και το νερό πολύ καυτό.
ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW: Τι λέει το πέλλετ του Μαρινόπουλου από στάχτη και απόδοση;
Γράφοντας τις εμπειρίες μας θα έχουμε καλύτερη και οικονομικότερη θέρμανση.
Ξέχασα να αναφέρω πως με τον κυκλοφορητή στο 1 τα νερά φεύγουν και επιστρέφουν πιο αργά με αποτέλεσμα να ανεβαίνει πιο γρήγορα η θερμοκρασία του νερού στον λέβητα.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panava.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125543 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

panava έγραψε: Καλή Χρονιά σε όλους.
Να σας γράψω και εγώ τις μέχρι τώρα εμπειρία μου. Λοιπόν με τα νερά στο 70 σήμερα στους 72. Κυκλοφορητής στο 1. Ισχύ στο 3. Hermes 25KW, (Necia 25) και σώματα Hansa με ενδοδαπέδια σωλήνωση.Σπίτι 80τμ καθαρό (χωρίς τους εσωτερικούς τοίχους) με διπλό τούβλο και μόνωση, πόρτες - παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια. 1ος όροφος, ελεύθερο από όλες τις πλευρές και από πάνω ταράτσα, στον Ασπρόπυργο Αττικής.
Καίω 1-1,2 τσουβάλια όλη τη μέρα. Ανάβω στις 9:00 το πρωί με θερμοστάτη στους 21 και στους 22 μετά τις 17:00. Σβήνω στις 22:00-22:30 περίπου με 22 βαθμούς. Μέχρι το πρωί η θερμοκρασία έχει πέσει στους 18c. Με εξωτερικές 5-6.
Καλό θα είναι να αναφέρουμε και την μάρκα του πέλλετ που χρησιμοποιούμε για να δούμε και οι υπόλοιποι τι έχει δοκιμαστεί και δουλεύει καλά με τον λέβητα μας ώστε να βρίσκουμε την οικονομικότερη δυνατή λύση, νούμερο ένα ζητούμενο. Αυτή τη στιγμή έχω Golden Nuggets.
Βέβαια ακριβά σε σύγκριση με άλλα, αλλά με καλή πιστεύω απόδοση και λίγη στάχτη. Ενδεικτικά στα 33 τσουβάλια περίπου μισό κουβά στάχτη. Ο υδραυλικός μου είπε τα νερά στο 70 για απόδοση και οικονομία.
Από ιδία πείρα, ο θερμοστάτης είναι το πάν. Είχα αναλογικό και έκοβε και έδινε όποτε ήθελε, Τον δούλευα χειροκίνητα. Μετά από συζήτηση με τον Δήμο έβαλα ηλεκτρονικό και εκεί ήταν η μεγάλη αλλαγή.
Μη κολλάτε με τα νερά. Όσο πιο ζεστά τόσο πιο γρήγορα ζεσταίνεται το σπίτι. Ούτως ή άλλως ο θερμοστάτης κανονίζει πότε και πόσο θα ανάβει ο λέβητας. Απορώ πώς ζέσταινε το σπίτι του φίλος του φόρουμ με τα νερά στους 55. Ο λέβητας θα ανάβει πολύ ώρα με μεγάλη κατανάλωση. Εμένα χρειάζεται περίπου 3 ώρες να πιάσει την θερμοκρασία το πρωί και μετά όταν πέσει η θερμοκρασία δεν χρειάζεται ούτε 1 ώρα για να επανέλθει.
Δήμο, καλά ο θερμοστάτης δεν παίζετε, με έσωσε, το μπόιλερ μου (ηλιακός 200lt) είναι συνδεδεμένο παράλληλα με το καλοριφέρ και το νερό πολύ καυτό.
ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW: Τι λέει το πέλλετ του Μαρινόπουλου από στάχτη και απόδοση;
Γράφοντας τις εμπειρίες μας θα έχουμε καλύτερη και οικονομικότερη θέρμανση.
Ξέχασα να αναφέρω πως με τον κυκλοφορητή στο 1 τα νερά φεύγουν και επιστρέφουν πιο αργά με αποτέλεσμα να ανεβαίνει πιο γρήγορα η θερμοκρασία του νερού στον λέβητα.


Επειδη δεν εχεις ακομα εμπειρια, απλα θα πω οτι ολα οσα γραφεις περι λειτουργιας ειναι λαθος!
Για να στα αναλυσω λιγο :
1) Τον λεβητα δεν θα το σβηνεις! Χαμηλωνε το βραδυ ελαχιστα την θερμοκρασια στον θερμοστατη σου! Με τον τροπο που λειτουργεις εχεις περισσοτερη καταναλωση + οτι δεν υπαρχει ανεση στον χωρο το πρωι!
2) Τα νερα (αν τα σωματα σου επαρκουν για τον χωρο και δεν ειναι λιψα) να τα κατεβασεις! Εχει επιπλεον καταναλωση! Συνδιαζοντας το επανω που σου γραψα θα δεις οτι θα καις λιγοτερα! Επισης αν το δικτυο σου ειναι απο πλαστικες σωληνες και οχι χαλκο, να ξερεις οτι οσο πιο ψηλα εχεις τα νερα τοσο πιο καταπονεις τους πλαστικους και καποια στιγμη θα το πουν το ποιημα! Οι 55 ή 60 βαθμοι ειναι πολυ καλες θερμοκρασιες να κυκλοφορει!

Σε οτι αφορα την καταναλωση εισαι υψηλα για τα δεδομενα του σπιτιου και την περιοχη σου. Αν δουλεψεις οπως προτεινω, λογικα θα πεσεις αισθητα. Την δοκιμη βεβαια θα την κανεις για καποιες μερες και παρε τον ΜΟ για να το καταλαβεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panava

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125551 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

kosmidis80 έγραψε: Επειδη δεν εχεις ακομα εμπειρια, απλα θα πω οτι ολα οσα γραφεις περι λειτουργιας ειναι λαθος!
Για να στα αναλυσω λιγο :
1) Τον λεβητα δεν θα το σβηνεις! Χαμηλωνε το βραδυ ελαχιστα την θερμοκρασια στον θερμοστατη σου! Με τον τροπο που λειτουργεις εχεις περισσοτερη καταναλωση + οτι δεν υπαρχει ανεση στον χωρο το πρωι!
2) Τα νερα (αν τα σωματα σου επαρκουν για τον χωρο και δεν ειναι λιψα) να τα κατεβασεις! Εχει επιπλεον καταναλωση! Συνδιαζοντας το επανω που σου γραψα θα δεις οτι θα καις λιγοτερα! Επισης αν το δικτυο σου ειναι απο πλαστικες σωληνες και οχι χαλκο, να ξερεις οτι οσο πιο ψηλα εχεις τα νερα τοσο πιο καταπονεις τους πλαστικους και καποια στιγμη θα το πουν το ποιημα! Οι 55 ή 60 βαθμοι ειναι πολυ καλες θερμοκρασιες να κυκλοφορει!

Σε οτι αφορα την καταναλωση εισαι υψηλα για τα δεδομενα του σπιτιου και την περιοχη σου. Αν δουλεψεις οπως προτεινω, λογικα θα πεσεις αισθητα. Την δοκιμη βεβαια θα την κανεις για καποιες μερες και παρε τον ΜΟ για να το καταλαβεις.


Ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Τον λέβητα δεν τον σβήνω, απλά βάζω τον θερμοστάτη στους 18:00 ώστε αν πέσει η θερμοκρασία παρακάτω να ανάψει. Όσο για τα νερά θα τα ρυθμίσω το πρωί και θα δω. Όπως και να έχει ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125574 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Να σκεφτεις φιλε μου οτι εγω στην Β. Ελλαδα με 180 μετρα σπιτι (3 οροφους), εργολαβικη μονωση και με μια μεσοτοιχια με αδεια μεζονετα σαν την δικια μου, εχω λεβητα 40 Kw και καυστηρα μεχρι 50 kw (υποψιν ακομα δεν εχω ανεβασει στην 3η σκαλα) καιω περιπου 2.5 τσουβαλια την μερα και ειναι 24 ωρες το 24ωρο σταθεροι οι θερμοστατες στους 19.5 τα υπνοδωματια, 21 ο μεσαιος και 21 ο κατω. Βεβαια εχω και ενα 500αρακι δοχειο αδρανειας, αλλα μικρη διαφορα κανει γιατι ειναι πολυ λιγο για τον λεβητα μου. Δεν κατεβαζω καθουλου τους θερμοστατες, αλλα ουτε τους ανεβαζω. Φυσικα οι ηλεκτρονικοι οπως λες και εσυ κανουν φοβερη διαφορα, ειδικα αν ειναι με ρυθμιζομενο διαφορικο! Εχεις φοβερη ανεση και δεν αισθανεσαι μια κρυο μια ζεστη στον χωρο!

Με λιγα λογια αν κρατας το σπιτι ζεστο ολη την μερα το μονο που θα χρειαζεται ο λεβητας να δουλεψει θα ειναι για να αναπληρωσει τις απωλειες σου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125730 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
καλησπερα σε ολους και καλη χρονια. οσο αναφορα για το πελλετ του μαρινοπουλου (για τον κυριο κοσμιδη που με ρωταει)περυσι εκαιγα σερβικο και καποιο καλντο νατουρα(καπως ετσι) το σερβικο πολυ σταχτη και παστα.αυτο του μαρινοπουλου (καρυπιδης γραφει)μου φενεται ιδιο με το νατουρα.εχει σταχτοδοχειο ο vesta 40χ40χ8 υψος και το αδειαζω καθε 3 μερες δεν μου κανει παστα στο κουπακι καυσης.παντως ειναι πιστοποιημενο.θα ηθελα να ρωτησω κατι οταν το σπιτι πιανει θερμοκρασια γιατι μου ανεβοκατεβαζει προγραμματα απο αυτο που εχω επιλεξει(το δουλευω στο 4) εως το 1 και κανει αυτο το κυκλο εως να φτασει 0 να μην ριχνει πελλετ και να κανει wait cooling?3 λεπτα τα ανεβοκατεβαζει και μετα cooling.δεν ρυθμιζεται οταν ο θερμοστατης κοψει να πεσει σε 0 προγραμμα και να μην ριχνει πελλετ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.194 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ